Sağlıklı Kilo Verdiren Semizotu Diyeti

Allahın bizlere sunduğu güzel nimetlerinden hepimiz az çok yararlanmaktayız. Doğal olan yiyecekler her zaman için insanın sağlığını olumlu yönde korur ve geliştirir. Semizotu ‘da bir sebze türü olarak sağlığın korunmasında ve diyet konusunda kilo problemi çekenlere doğru bir rehber olmaktadır.

Sağlığın ve diyetin bir arada yürütülmesi için Semizotunun kendi vazifesi ve doğal bir yararı bulunmaktadır. Bu yarar, etkili, daha iyi, sağlıklı, vücut bütünlüğünün ve metabolizmasının korunabilmesi ile paralel bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle sağlığa zarar vermeden semizotu aracılığı ile, günlük öğünlerimize katarak sağlıklı bir şekilde diyet imkanı bulunmaktadır.

Önem sırasına ve maddeleme yoluna gidilirse;

 • Sağlık söz konusu olduğunda Omega 3’ün insana oldukça yararı vardır. Omega 3 bakımından balığa rakip olabilecek bir düzeyde bulunan semizotunu tüketmekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Kabızlık sorunu bayanlar için büyük bir derttir. Karnın şişmesi ve ağrı çekilmesine kadar büyük bir sıkıntı yaratmaktadır. Fakat semizotunun sabah, öğle ve akşam tüketilmesiyle çok kısa bir zaman sonra metabolizmanın doğru bir şekilde işlediği fark edilecektir. Tuvalete çıkamama durumları ve idrar sökücü yapısıyla, insan için güzel bir şifanın da kapısını aralamaktadır.
 • Kalbi koruması, vücuttaki bazı ağrıları gidermesi Semizotu diyetiyle gelen sağlık için diğer önemli konularından bir tanesidir. Bu yüzden sağlığımızı pekiştiren bir sebze ile, her bir öğünü düzenli olarak sağlayarak vücudumun çalışma potansiyelini, Omega 3 ihtiyacını, kalbimizi korumamızı ve damar tıkanıklıklarına iyi gelmesiyle, önemli bir sebze olarak hayatımızda yer edinebilir.

Semizotunu Yemek Düzenimize Nasıl Kurgulayabiliriz?

Semizotu, birçok ana öğün yemeğinde ve sabah kahvaltısında tüketilebilecek bir sebzedir. Fakat bunun için o yemeğe uyumlu bir şekilde tasarlanması ve kıvam getirilmelidir. Semizotununun genel olarak yemeklere uyumu için, hangi yemek yapılacaksa ona göre kullanılması önemlidir. Bu sayede hem ana öğün yemeklerinin besleyici öğelerinden hem de Semizotu diyetiyle gelen sağlıkunsurlarından en iyi şekilde yararlanabiliriz.

Sabah kahvaltısında semizotu…

 • Semizotlu omlet yapabilir,
 • Domates-salatalık-zeytin-peynir ve semizotunun karışımı ile salata yapabilirsiniz.
 • Yanında yeşil çay tüketerek ve dilerseniz kepek ekmeği tüketerek hoş bir diyetin başlangıcını oluşturabilirsiniz.

Öğle yemeklerinde semizotu…

Tavuk sote, mantarlı tavuk sote üzerinde semizotunu ince ince rendeleyerek yemeğinizin üzerine çeşni mantığında kullanabilirsiniz. Yanında mutlaka 1 ya da 2 dilim kepek ekmeği tüketilebilir. Ayrıca mısırlı semizotu salatası da tüketilebilir.

Akşam yemeklerinde semizotu…

 • Balıklarda, et yemeklerinde zeytinyağlı semizotu kullanılabilmektedir.
 • Semizotu ayran çorbası,
 • Sarımsaklı semizotu salatası,
 • Semizotu bulgur pilavı,
 • Mısırlı semizotu salatası,

Ayrıca bebeğiniz içinde semizotulu mama hazırlayabilirsiniz. Genel olarak yoğurtlu semizotu da tercih edebilir ve yemek öğünlerinde hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top