Vücudunuzdaki Ağırlığı Atmanızı Sağlayacak Bahar Diyeti

Kışın bitmesi ile bahar diyetine daha çok talebin olduğu günlerdeyiz. Kışın soğukta hareketsiz kaldığınız için fazla kilonuzun olması çok normal. Tüm kış boyunca hem daha çok kıyafet taşıyıp hem de soğuktan dolayı daha az hareket ederek kilo almak doğal bir sonuçtur. Tabi bu doğallığında belirli ölçüleri vardır. Normal kilodan obeziteye doğru bir kayma mevsimsel bir dalgalanma olarak açıklanamayacağı için mutlaka bir diyetisyenin önerilerine başvurulması gerekir.

Üzerinizden her baharda hissettiğiniz normal olarak adlandırabileceğimiz ağırlığı atmanızın hem zevkli hem de eğlenceli bir yöntemi var;

1.Öğünlerinizi sıklaştırın ve sadeleştirin. Öğün sayısını 6 ya çıkarın ve ana öğünleri atlamayın. Kahvaltısız evden çıkmamalısınız. Hatta güzel bir kahvaltı ile güne başlamak insanın moralini de yerine getireceği için önerilerimiz arasında aşırıya kaçmamak kaydıyla kahvaltı mutlaka bulunmaktadır. Her sabah mutlaka yumurta yemelisiniz.Yumurta da bulunan amino asitler vücudunuz için gereklidir.Devamında her öğünde bir ya da iki çeşit tüketmeye çalışarak ve porsiyonları da biraz küçültebilirsiniz. Ara öğünlerde ise meyve ve süt doğru seçim olacaktır.

2.Yağlı, unlu ve şekerli gıdaları aynı öğünde yemeyin. Çünkü tek başına yediğiniz yağlı veya unlu yiyecek birleştiklerinde doğrudan yağ olarak bünyenizde yerini almaktadır. Önemli olan hiç yememek değil bunları bir arada yememektir.

3.Son öğününüz akşam saat 6 da olmalıdır. Bu saatten sonra sadece mevsim meyvesi yiyebilirsiniz.

4.Bahar diyetinin en önemli noktası, daha çok hareket etmeniz toksinlerinizi daha çok atmanızdır. Bunun için günde 45 dakika tempolu yürüyüş veya 30 dakika yüzme idealdir. Ancak bunu yaparken vücudunuzun ihtiyacı olan suyu mutlaka geri almalısınız. Hatta yürüyüş esnasında suyunuzu yanınızda taşıyarak dengeli olarak içmelisiniz.

  1. Ayda 4 kilodan fazla vermeye çalışmanız genel dengenizi bozacaktır. Yavaş ve kararlı davranarak bahar diyetini yaşam biçimi haline getirebilirsiniz.

6.Ara öğünlerinizde az haşlanmış sebzeleri tercih edin. Patates (çünkü patateste bulunan yoğun nişasta hamur işi etkisi yapacaktır) hariç diğer tüm sebzeler metabolizmanızın daha düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

  1. Kahve ve asitli içeceklerin tüketimi stresse neden olduğu gibi kan şekerini de yükseltir daha çok açlık hissetmenize neden olur. Bu da diyete dayanmanızı zorlaştıracaktır.
  2. Tuz çok önemli bir unsurdur. Fazla tuz vücudunuzda suyun tutulmasına sebep olacağı için ekstra tuz kullanmayınız. Vücutta biriken tuzdan kurtulmak için de maydanoz, soğan, marul, biber, muz ve roka yemeniz doğru olacaktır.

9.Makarna ve bulgur pilavı karbonhidrat yüklü olduğu için bunları sadece öğlen yemeğinde tüketmelisiniz.

10.Armut, kivi, çilek, erik gibi meyveler şeker dengesini sağlayan gıdalar arsında yer almaktadır. Bunları fazla değil günde 2-3 porsiyon olarak tüketmeniz kan şekerinizin daha hızlı toparlanmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde fazla tükettiğinizde yine depolanan fazlalıklar haline gelecektir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top