Vipbakim

Bitkisel Yağlar Nelerdir, Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Faydaları

Bitkisel Yağlar Nelerdir, Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Faydaları

Doğanın bize sunduğu çeşitli güzelliklerden faydalanmamız gerekir. Bunlar bazen bir sebze, meyve bazen de çeşitli bitkilerden elde dilen yağlardır. Bu bitkisel yağlar birçok sorun için kullanılmakta ve sonuç başarılı olmaktadır.Bitkisel yağların işlevleri nelerdir, öğrenelim.

Hangi Yağlar Neye İyi Gelir

  • Badem Yağı; müthiş bir nemlendirici etkisi vardır. İçerisinde fazla miktarda vitamin ve mineral barındırır. Cildi yumuşatma konusunda da oldukça başarılıdır. Ayrıca duştan 1 saat önce badem yağını saçınızın her yerine sürüp 1 saat sonunda yıkarsanız saçlarınız canlanacak, daha yumuşak bir yapıya sahip olacak ve güçlenecektir. Yıkama esnasında direkt su uygulanmamalıdır. Çünkü su, yağın saça yapışmasını sağlar ve saçı arıtmak güçleşir. Önce şampuan uygulayıp sonra yıkamak en doğrusudur.
  • Zeytinyağı; besleyici ve nemlendirici özelliği ile herkes tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Tırnak etlerinin üzerine sürülebilir ve bu sayede tırnaklar güçlenir daha sağlıklı Saç bakımında kullanılabilir, saçın kuruluğunu giderir ve beslenmesine yardımcı olur.
  • Çam terebentin yağı; saç bakımında oldukça etkilidir fakat güçlü bir yağ olduğundan direkt deri ile temas ettirilmemelidir. Çam terebentin yağını şampuanınızın içine üzerinde yazan miktarda koymalısınız. 1 ay düzenli kullanmanız halinde saçlarınız hızla uzayacak, her daim yumuşak kalacak ve daha ışıltılı, sağlıklı bir görünüme ulaşacaktır.
  • Biberiye yağı; kullanıldığı bölgede kan akışını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bunun için kilo vermek istediğiniz bölgeye biberiye yağını güzelce sürün ve streç film ile kapatın. Bunu gece yatmadan önce ya da spora başlamadan önce uygulayabilirsiniz. Sonrasında duş alırken o bölgeye masaj yaparak yağı vücudunuzdan temizleyiniz.
  • Anason yağı; günün yorgunluğunu atmanızda, rahat bir uyku geçirmenizde oldukça etkilidir. Bir küp şekerin üstüne 5-6 damla damlatarak tüketmeniz halinde hem hazımsızlık probleminize iyi gelecek hem de uykusuzluğunuzu giderecektir.
  • Yılan yağı; yine saç bakımında oldukça etkili bir yağ çeşididir. Saç çıkarma, saç tellerini güçlendirme, saça parlaklık kazandırma gibi pek çok yararı vardır. Duş öncesi yılan yağını saçınızın her yerine masaj ile uygulayın ve 30 dakika sonunda saçınızı yıkayın. Düzenli olarak kullanırsanız daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.
  • Çörekotu Yağı; hazımsızlığı giderici, ödem attırıcı, sindirim sistemini düzene sokmaya yardımcı bir etkisi vardır. Bu şekilde zayıflama konusunda da oldukça etkilidir. Her sabah aç karnına içeceğiniz ir çay kaşığı çörekotu yağı şişkinliğinizi alacak ve bağırsak faaliyetlerinizi düzenleyecektir.

Bu Yağların Bir Kullanım Süresi Var Mıdır?

Bitkisel yağların işlevleri oldukça fazladır ve bu yağlar aslında ömür boyu kullanılmalıdır. Çünkü bu yağlar doğada var olan bitkiler ile elde dildiğinden gayet sağlıklıdır. O nedenle cilt, saç, tırnak bakımı için çeşitli kimyasallar barındıran ürünler kullanmak yerine bu yağlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca bahsedilen yağlar ile birçok hastalığı önleyebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.