Vipbakim

Doğal Makyaj Temizleme Tarifleri

Doğal Makyaj Temizleme Tarifleri

Doğallık, tıpkı makyaj yapımında olduğu gibi, makyaj temizleme esnasında da dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasındadır. Çünkü cildimizin yapısı hassastır ve doğallığın olmadığı her türlü uygulamadan zarar görebilir. Bu yüzden hem kullandığımız makyaj malzemelerinde, hem de makyaj temizleme ürünlerinde doğal yani bitkisel maddelerin yoğunlukta olduğu ürünleri tercih etmemiz cilt sağlığımız açısından son derece önemli bir husustur.

Cilt sağlığımızı korumak adına bitkisel makyaj temizleme tekniklerinden yararlanabiliriz. Bu tekniklerden en önemlisi de, kozmetik firmalarının ürettikleri temizleme jellerini kullanmaktansa, evde kendimizin kolaylıkla hazırlayabileceği ve kesinlikle bitkisel makyaj temizleme malzemeleri üretmektedir. Şimdi bu karışımların nasıl hazırlanabileceği, makyaj temizlerken nelere dikkat edileceği gibi soruları yanıtlayabiliriz.

Bitkisel Makyaj Temizlemenin Püf Noktaları

Makyajımızı temizlerken, bitkisel çözümler üretebilmek, adeta cildimiz için yapabileceğimiz en büyük iyiliktir. Çünkü cilt, tüm gün boyunca hem yaptığımız makyajın etkisi ile havasız kalmış hem de dış çevredeki mikroplar ile savaşmıştır. Bu yüzden, temizleme, dinlendirme ve rahatlatma tekniklerini uygulamaya lütfen özen gösterelim.

1) Makyaj Temizlemeden Uyumayın. İlk kural, hiçbir zaman makyajınızı silmeden yatmayın. Çünkü zaten cilt bütün gün gözeneklerinin kapatılması ile havasız kalıyor, bir de akşam makyaj temizlenmezse sivilce problemleri alır başını gider. Bu ve bunun gibi problemlerin yaşanmaması için her gece mutlaka cilt temizliğimizi yapıyoruz.

2) Bitkisel Yollarla Temizlik. Cilt temizliği için bitkisel tarifleri uygulayabilirsiniz. İlk olarak şu tarif ile başlayabiliriz.

İlk Tarif: 1 adet salatalığı rendeledikten sonra bir tencereye aktarın. Bu tencerenin içine 500 gram da süt ekledikten sonra kısık ateşte kaynatın. Ancak fazla kaynamamasına da özen gösterin. Daha sonra süzgeçten geçirerek süzebilirsiniz. Süzdüğünüz karışımın içerisine bir tatlı kaşığı badem yağı ekledikten sonra iyice karıştırın. Bu karışımı tercihen cam şişeler seçerek, buzdolabınızda saklar iseniz günlerce tazeliğinden bir şey kaybetmez. Siz de ihtiyacınız oldukça bir pamuk eşliğinde cildinizi bu doğal karışım ile temizleyebilirsiniz.

İkinci tarifimiz ise; bir tutam hatmi çiçeği, bir miktar adaçayı, bir tutam lavanta ve 2 çay kaşığı gül suyu ya da alkol. Öncelikle yarım litre suyu bir tencerede kaynatın. Kaynattıktan sonra içerisine; alkol ya da gülsuyunu, hatmi çiçeğini, lavanta ve adaçayını da ekleyerek demlenmesini bekleyin. Bir yandan da karıştırın. Karıştırdıktan sonra hazır olan toniğinizi yine bir cam şişe içerisinde buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Üçüncü tarifimiz için gerekli malzemeler ise şöyle; 2 tatlı kaşığı kuru lavanta, 2 tatlı kaşığı gül yaprağı, 4 tatlı kaşığı yulaf ve 4 tatlı kaşığı kil. Bir mutfak robotunun içerisinden, lavanta, yulaf ve gül yaprağını geçirerek toz şeklinde bir karışım elde edin. Daha sonra bu karışımın içerisine kili ekleyerek kesinlikle hava almaması gereken bir kap içerisinde (kavanoz) saklayabilirsiniz. Kullanımınız esnasında da 1 çay kaşığı karışımı birazcık su ile karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Soğuk su ile durulayın. Günde iki kere kullanılabilen bir karışımdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.