Vipbakim

Doğal Nemlendirici Krem Nasıl Yapılır?

Doğal Nemlendirici Krem Nasıl Yapılır?

Aloevera pek çok bayanında bildiği gibi cilt için çok faydalı bir bitkidir. Günümüzde bayanlar genellikle balkonunun bir köşesindeki saksıda ya da bahçesinde aloevera bitkisi yetiştirmekte. Aloevera bitkisi, kaktüse benzeyen bir bitkidir. Bu bitkiden yararlanarak nemlendirici krem hazırlamak için; dallarından birkaç tane kopartın ve doğrayın. Koymuş olduğunuz kabın içinde bu bitkinin seviyesini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin ve bunu blenderden geçirin. Hazırladığınız bu karışımın güzel kokmasını istiyorsanız birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Hassas bir cilt yapısına sahipseniz hazırlamış olduğunuz bu kremi cildinize uygulamadan önce harcın içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı kadar bebek pudrası ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu krem, 20 faktör korumalı bir güneş koruyucu kadar etkili bir nemlendirici kremdir. Hazırlamış olduğunuz bu kremi cildinize uyguladığınızda; hem cildiniz nem ve parlaklık kazanacak hem de kırışıklıklarınızı azaltacaktır.

Bu sayede daha genç görünümlü bir cilde kavuşmuş olacaksınız.
Aloevera bitkisinin faydası sadece cildi nemlendirmekle ve güzelleştirmekle sınırlı değil. Bu bitki, örneğin yemek yaparken parmağınızı ya da elinizi yaktığınız zamanda oldukça faydalı olmaktadır. Yanmış olan bölgeye, aloevera bitkisinin dalından bir parça kopartıp içinden çıkan jelimsi sıvıyı yanık yerin üstüne sürdüğünüzde de çok kısa zamanda iyileşmesini sağlamaktadır.

Ayrıca güneş yanıklarında da oldukça hızlı ve olumlu cevap alınmasını sağlamaktadır.
Tarifi verilmiş olan aloeveralı kreme ek olarak şu malzemelerle de ayrı bir nemlendirici krem hazırlayabilirsiniz.

5 tatlı kaşığı lanolin,

6 tatlı kaşığı badem yağı ve

3 çay kaşığı kakao yağını ısıtın.

Tüm malzemeler eriyince ve ılınınca içine;

1 yemek kaşığı gül suyu,

2 çay kaşığı bal ve

1 tane E vitamini kapsülü koyun.

Hazırladığınız karışımı bir kavanoz içine koyarak muhafaza edin. Hazırladığınız karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce karıştırmak suretiyle her gece yatmadan önce hazırlamış olduğunuz bu nemlendirici kremi cildinize uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ömür küçük dedi ki:

    Aleo vera bitkisini parçalayarak demissiniz tarif ta yeşil yapraklarıyla mı içindeki sivilimi sadece

    1. vipbakim dedi ki:

      Ömer Bey Merhaba, Sadece içinden çıkan jelimsi sıvı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.