Vipbakim

Evde Gül Suyu Toniği Nasıl Yapılır?

Evde Gül Suyu Toniği Nasıl Yapılır?

Gül yağı yapılırken ortaya yan ürün olarak çıkan gül suyu, gül yapraklarının damıtılması ile elde edilir. Hamur işleri, güllaç ve lokum gibi gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan gül suyu, aynı zamanda kozmetik sektöründe kozmetik ürünlerinde içinde de kullanılmaktadır.

Gül Suyunun Kullanım Alanları ve Faydaları

 • Gül suyu antibakteriyel özelliği sayesinde hijyeniktir ve iltihap giderici özelliği bulunmaktadır.
 • Gözenekleri ve cilt üzerinde biriken yağı temizleyerek siyah nokta ve sivilce oluşumunu önleyen gül suyu aynı zamanda oluşmuş sivilceleri kurutma özelliğine de sahiptir.
 • Cildin gerçek parlaklığına kavuşmasını sağlar ve cildi yeniler.
 • Ayrıca çizgi ve kırışıklık oluşumunu da engeller.
 • Gül suyu aynı zamanda saç bakımında ve dişlerin beyazlaması için ağız gargarası olarak kullanılabilir. Gül suyunun alkol içermemesine dikkat edilmelidir.

Bütün bu özellikler gül suyunu cilt bakımı için kullanmaya çok uygun bir malzeme haline getirmektedir. Gül suyunun alkol içermemesine dikkat edilmelidir. Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin yanında doğal gül suyu çok doğal ve kullanışlı bir malzemedir. Ne yazık ki piyasada bulunan ve marketler de çok ucuza satılan gül suyu doğal olmamakla birlikte içinde birçok kimyasallar ve esanslar barındırmaktadır. Bunlarda gül suyunun cilde olan yararının aksine cildi aşındırıp, cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Güvendiğiniz aktarlardan gerçek gül suyunu yaklaşık 20tl civarında bulabilirsiniz. Fakat bu yazımızda çok daha ucuza evimizdeki imkanlar ile gül suyu tonik nasıl yapılır ve nasıl uygulanır ondan bahsedeceğiz.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Organik gül suyu evde yapmak çok kolaydır. Bunun için gerekli olan malzemeler;

 • Derin bir tencere
 • Tencerenin dibine koyacağımız yükselti olmayı sağlayacak ufak bir tuğla, sütlaç güveci yada kristal tabla gibi bir kap
 • Suyun toplanması için ufak bir kap ( yükselti ve üzerine koyacağımız kap ile birlikte tencerenin kapağı ters olarak kapanabilir durumda olmalıdır.)
 • 4-5 adet Gül
 • Saf su
 • Buz

Evde gül suyu tonik nasıl yapılır sorusunun belki de en zor kısmı ise gül suyunu damıtma işlemidir. Yükseltiyi tencereye yerleştirin. Gül yapraklarını ve sıcak saf suyu ilave edin. Su miktarının yüksekti yapan tuğla seviyesinden düşük olmasına dikkat edin. Kabı da yükseltinin üzerine koyduktan sonra tencerenin kapağını ters olarak kapatın. Ocağın altını açarak gül yapraklarını kaynamaya bırakın. Kaynama gerçekleştikten sonra kapağın üzerine buzları dökün. Bu sayede buharlaşan gül suyu, buzun soğukluğunun da etkisiyle kap içerisinde toplanacaktır. Buz tamamen eridikten sonra ocağı kapatın ve dikkatli bir şekilde kapağı kaldırarak gül suyu kabınızı alın. Ev yapımı gül suyunuz hazır. Gül suyunu cam bir kaba koyup buzdolabında saklayabilirsiniz.

Sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra organik gül suyunuzu pamuğa dökün ve pamuk ile yüzünüzü silin. 10 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Bu şekilde her sabah yüzünüzü tonikleyin. Düzenli kullanım sonucunda yüzünüzde gözle görülür bir temizlenme ve gençleşme hissedeceksiniz. Evde gül suyu tonik nasıl yapılır yaygın olarak bilinmemekle birlikte son derece kolay olan bu uygulamayı çok masrafsız ve tamamen doğal bir şekilde yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.