Vipbakim

Terlemeye Karşı Rezene Çayının Faydaları Ve Hazırlanışı

Terlemeye Karşı Rezene Çayının Faydaları Ve Hazırlanışı

Malzemeler:

1 Yemek Kaşığı Rezene Tohumu
1 Su Bardağı Su

Hazırlanması ve uygulanması:

Malzemeleri bir cezve içine koyunuz ve ocağın altını yakıp kaynatmaya başlayınız.
3-4 dakika kadar kaynatıp ocağın altını kapatınız.
Cezvenin ağzını kapatarak 5 dakika dinlenmeye bırakınız.
Rezene çayını süzgeç yardımı süzüp bu çayı içiniz.

NOT:

Düzenli olarak haftada 3 gün tüketildiği takdirde aşırı terleme probleminiz azalacaktır.  Kurutulmuş rezene çekirdekleri hava geçirmeyen bir torbada serin ve kuru yerde saklayınız. Çayı yaparken kullanılan suyun klorsuz olmasına özen gösteriniz. Akdeniz bölgesinde yetişen tüylü bir bitki olan rezenenin terleme problemini azaltmasının yanında bir çok sağlığa yararlı işlevleri vardır. Bunlar; Saçları güçlendirerek saç dökülmesini engeller. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kabızlık problemine iyi gelir. Emziren annelerde süt üretimini artırır. İltihap kurutucu özelliği ile ağız ve dişlerde oluşan enfeksiyonu azaltır. Ağız kokularını giderir. Vücutta melatonin hormonunun artmasına katkı sağlayarak rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Bağırsaklarda bulunan gazları giderir.
Midedeki şişkinlik sorununu ortadan kaldırır. Ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıklarını ortadan kaldırır. Astıma iyi gelir. Adet döneminde sancıları azaltır.
Kilo vermek isteyenler için metabolizma hızlandırıcıdır ve tokluk hissi vermesinden dolayı tercih edilir. Ayrıca çok hızlı bir yağ yakıcıdır.
Cinsel gücü artırır. Boşaltım sistemine yardımcı olur ve vücutta biriken toksin maddelerin idrar ile dışarı atılmasını sağlar. Toksin maddeler vücuttan dışarı atılmadığında vücutta birikerek böbreklerde, bağırsakta ya da idrar yolunda kum, taş ve iltihaplanmalara neden olur. Rezene bunları yok eden doğal bir ilaçtır. Hormon düzenleyicidir. Özellikle menopoz dönemlerinde kadınlar için faydası vardır. İçeriğindeki zengin mineral (Sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi…) ve vitamin ( A ve C vitaminleri) ile kan damarları için gerekli besini sağlar. Özellikle çiğ tüketilen rezene tohumu tükürükteki nitrit maddesini artırır. Bu sebeple kan basıncı düzenlenir ve tansiyonu kontrol altına alır.  Vücutta bulunan yaraların iyileşmesini hızlandırır.

 Rezene çayının sağlığa zararlı olduğu durumlar da vardır;

Bazı kişilerde alerji yapabilir. Alerjisi olanlar tüketmemelidir. Aşırı tüketimi baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, titreme gibi şikayetlere yol açar. Hamilelik döneminde çok fazla tüketmek zararlıdır. Hamileyseniz doktor kontrolünde tüketiniz. Epilepsi hastaları için kullanımı uygun değildir. Rezenenin her türlü şeklini tüketmemeleri gerekir. Rezenedeki uyarıcı etken madde epilepsiyi tetikler. Göğüs kanseri ve rahim kanseri olan kişilerin tüketimi uygun değildir.
Kanser teşhisi konmuş ve tedavisi devam erkeklerinde  rezene tüketmemeleri gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.