Vipbakim

Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer

Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer

Aşırı sıcak veya soğuk havaların etkisiyle dudak kuruluğuna sık olarak rastlanılır. Hemen herkeste görülebilen ve genellikle hava değişimlerinden kaynaklanan çatlaklar konuşurken, yemek yerken ve gülerken acıya sebep olur ve kötü görünüme sebep olur. Kuru cildi olanların sıkça karşılaştığı durumlardan biri olan dudak kuruluğu dudakların ter ve yağ bezlerinden yoksun kalması sonucunda kuruluğa vücudun verdiği tepki olarak dudaklarda kuruma ve çatlamalar görülür.

Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer tükürükle dudakları ıslatmakta deriyi kurutur ve ağızda bulunan sindirim enzimleri besinleri parçalama görevini yaparken dudakların kurumasına da yol açar. Yeteri miktarda su alınmaması da hem cildi hem de dudakları kurutan nedenler arasındadır. B12 vitamin eksiliği yaşayan kişilerde de rastlanılan dudak kuruluğu aynı zamanda diyabet, bazı bağışıklık hastalıklarında, kan hastalıklarında da görülür.

Dudak Kuruluğuna Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Gün içinde 2,5- 3 litre su tüketilmesine özen gösterilmesi cilt sağlığı için faydalıdır. Aşırı sıcak yada soğuğa çıkarken dudak çatlamasını ve kurumasını önlemek için lip balm ürünleri kullanılması gerekir. Lip balm nemi korumaya yardımcı olur ve kurumayı engeller. Soğuk havalarda atkı kullanarak dudakları korumak ta önemlidir. Kuruluğu önlemek için dudaklara bal sürmek ve vazelin sürmekte alınacak önlemlerden birisidir. Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer Cilt peelingi yapmak kadar dudaklara da dudak peelingi uygulamak gerekir.

Peeling sayesinde cilt ölü hücrelerden temizlenecek ve kurumalara da iyi gelecektir. Ceviz, dereotu, bulgur, süt, et, yumurta sarısı, patates gibi B vitamini yönünden zengin besinler tüketmek dudak kurumasında etkili yöntemler arasındadır. Sigara içenlerin sigarayı bırakması da tavsiye edilir. Sigara alışkanlığı dudak kurumasının sebepleri arasındadır. Dudakları yalamak ta nemin kaybolmasına yol açar ve çatlamaya sebep olur bu alışkanlıktan da vazgeçilmesi gerekir. Kuruluğun giderilmesi için yaşam alanlarının havalandırılması ve nemlendirilmesi gerekir. Kalorifer üzerine suluklar asılabilir veya kalorifer üzerine ıslak havlu konabilir. Ortam nemlenecek ve kuruyan ciltlere etki edecektir.

Dudak Kuruluğu İçin Kullanılacak Doğal Yöntemler

Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer Dudak peelingi hazırlamak için 1 çorba kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı bal ve 5-6 damla greyfurt suyu ile hazırlanacak karışım dudaklara sürülmeli ve 5 dakika nazikçe masaj yapılmalıdır. Yapılacak peeling pürüzsüz ve yumuşak dudaklara kavuşmada etkilidir. Çatlayan dudaklara maske yapmak için 20 gram kadar bal mumunu benmari usulüyle eriterek 100 gram susam yağıyla karışım hazırlanması ve hazırlanılan karışımın her gün dudaklara sürülmesi çatlakları tedavi edecektir. Bir diğer doğal yöntem de çok az bal sürmek ve bir süre bekleterek ardından vazelin uygulamak yeterli olacaktır. Kuruyan vazelin ılık suyla temizlenmesi yeterli olacaktır. Bal ve vazelin yöntemi de günde iki kere uygulanması gerekecektir.  Salatalığı dilimleyerek dudakta bekletmekte nemlenmesini sağlayan doğal yöntemlerden birisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.