Vipbakim

Evde Adım Adım Pilates Nasıl Yapılır?

Evde Adım Adım Pilates Nasıl Yapılır?

Kilo problemi yaşayan insanların iyi bir diyet programına ve spor yapmaya ihtiyaçları vardır. Bu sporlar tempolu yürüyüş, fıtness, aerobik, zumba, step, bisiklet sürmek olabilir. Fakat kilo vermek yerine sıkılaşmak isteyen kişilerin yapabileceği en iyi spor pilatestir. Pilates vücudunuzu sıkılaştırmanın yanında şekil almasını da sağlamaktadır.

Edineceğiniz çeşitli malzemeler ile evde pilates programı uygulamak mümkündür. Evde pilates yapabilmek için; pilates lastiği, pilates çemberi, bilek ağırlığı, pilates minderi ve pilates topları almalısınız. Bu malzemeler ile günde 1 saat pilates yaparak 1 ayda vücudunuzdaki değişimi fark edebilirsiniz.

Nefes Egzersizleri İle Başlayın

Pilateste doğru nefes almak oldukça önemlidir. 3 adımda nefes alıp 3 adımda nefes vererek yağ yakımını artırabilirsiniz. Pilates minderine sırt üstü uzanın ve nefes alırken beliniz ile zemin arasında boşluk olmasına özen gösterin. Nefes verirken beliniz ile zemin arasındaki boşluğu sıfırlayın. Bu şekilde nefes alıp vererek vücudunuzu spora hazırlayın.

Karın İle Başlayın

Yerde sırt üstü uzanırken 3 set ve her set 20 adet mekik içerecek şekilde mekik çekmek ile başlayabilirsiniz. Mekik çekerken önemli olan karın kaslarınızı zorlamanızdır. Zorlanma hissetmiyorsanız yağ yakımı da gerçekleşmiyor demektir. Karnınızı sıkarak mekik çekme işlemini bitirdikten sonra pilates lastiğini ayağınızın altına geçirin ve elleriniz ile pilates lastiklerini iki yanında tutun. Bu şekilde karnınızı kasarak bacağınızı yukarı kaldırın ve aşağı indirin. Yukarı kaldırırken nefes alırken, aşağı indirirken nefes verin.

Bu şekilde her bacak için setler halinde hareketi tamamlayın. Bu egzersiz ile hem bacak hem karın kaslarınız harekete geçecektir. Sonrasında pilates çemberinizi bacaklarınızın arasına yerleştirerek bacaklarınızı kapatabildiğiniz kadar kapatmalısınız. İç bacakların toparlanmasında, sıkılaşmasında oldukça etkili bu egzersizi de yine 3 set halinde yapabilirsiniz. Ayrıca pilates lastiğini iki ucundan bağlayarak baseninize geçirin ve sağ tarafınıza yatın. Sol bacağınızı yukarı doğru açın ve kapatın. Diğer bacağınız için de setler halinde bu egzersizi uygulayın.

Bu sayede iç ve dış bacakta biriken yağlarınız eriyecektir. Bacak çalışırken bileklerinize ağırlık takmak kaslarınızı daha çok zorlayacaktır ve kaslarınızın daha çabuk gelişmesini sağlayacaktır. Kollar için ise dik oturarak pilates lastiğinin bir ucunun üstüne oturun. Arkadan bir kolunuz ile lastiği çekin. Çektiğinizde kolunuzun 90 derecelik açı yapmasına dikkat edin. Ardından kolunuzu dirsek seviyesinden indirin. Bu hareketi 2 kol için 3 set tekrarlayın. Kollarınızın kısa zamanda sıkılaştığını göreceksiniz.

Kaslarınızı Esnetin

Pilates yaparken programınıza farklı egzersizler de eklemek mümkündür. Egzersizleriniz bittikten sonra kaslarınızı uzatmak için çeşitli açma- germek hareketleri de yapmanız gerekmektedir. Bu sayede kaslarınızda laktik asit birikmeyecektir. Siz de spor sonrası yorgun hissetmezsiniz. Ayrıca pilatesin yanı sıra bol su tüketmek de cildinizin diri kalmasına, sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.