Vipbakim

4 Adımda Mükemmel Ayak Bakımı

4 Adımda Mükemmel Ayak Bakımı

Ayaklarınız sadece yaz aylarında aklınıza gelmesin. Kışın da sürekli ayakkabılarınızın içinde bulunan ve havasız kalan ayaklar için bakım çok önemli. Temiz ve bakımlı bir ayağa sahip olduğunuzda ardından gelebilecek nasır, topuk çatlağı, tırnak batmaları ve koku gibi sorunların oluşmasını da önlemiş olursunuz. Sadece 4 adımda bakımlı ayaklar elde edebilirsiniz.

1. Adım
Temizlik: 4 adımda bakımlı ayaklar için onlara güzel bir duş sefası sunun. Bunun için yapmanız gereken şey bir leğenin içine ılık su doldurmak. Daha sonra suyunuzun içine karbonat veya limon suyu koyabilirsiniz. Bu ürünler ayak derinizi yumuşatır. Pedikür için de size kolaylık sağlar. Ayaklarınızı yaklaşık 10-15 dakika suda bekletmeniz size iyi gelecek.

2. Adım
Nasırları Yok Etmek: Gün boyu havasız kalan ayaklarımızda nasır ve mantarlar oluşabiliyor. Eğer sizde bu dertlerden muzdaripseniz pedikür yaparak kurtulabilirsiniz. Fakat nasırınız ileri derece ve ağrılı ise ayak bakım merkezlerine giderek ayaklarınızı uzaman kişilere emanet etmeniz en doğrusu olacaktır.

3. Adım
Ayak Peelingi ve Ponza Taşı: Toz şeker ve badem yağı karışımı yaparak ayaklarınıza masaj yapmak Peeling etkisi yaratacaktır. Peeling ayaklarınızdaki kan akışını hızlandırır ve hem sağlıklı olmasını hem de güzel görünmesini sağlar. Ayrıca kişisel bakım ürünleri reyonlarında ayaklar için üretilmiş özel peelinglerden satın alabilirsiniz. Ponza taşı kullanarak topuklarınızdaki sert ve çatlak deriden kurtulabilirsiniz. Ponza taşı sert ve pütürlü bir yüzeye sahip olduğundan kullanırken fazla bastırmamanız gerekir. Aksi takdirde ayağınızı tahriş edebilirsiniz. Eğer topuğunuzda sert deri yoksa ponza taşını ayda bir kere kullanmanız yeterli olacaktır. Bu, oluşabilecek sert deriler için önceden önlem almanızı sağlar.

4. Adım
Tırnak Bakımı: 4 adımda bakımlı ayaklar için son aşama ayak derinizi yumuşatmak. Sonra tırnak etlerinizi geri itme yöntemi kullanarak temizlemeniz en doğrusu olacaktır. Tırnak etlerini kesmek kanamalara ve iltihaplara sebep olabilir. Tırnaklarınızı keserken ise tırnağın şekline uygun bir kesim yapmak batık oluşmasını önleyecektir.

4 adımda bakımlı ayaklar listesindeki adımları uygulayarak sağlıklı ayaklara kavuşabilirsiniz.

Ayaklar temizlenip peeling, ponza taşı uygulamaları ve nasırların yok edilmesinden sonra tırnaklar da gerektiği gibi kesilerek sağlıklı ayaklara ulaşmış olacaksınız.

Tırnak bakımız da bittikten sonra ayaklarınıza bakım losyonu uygulayarak nem dengesinin korunmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra oje sürerek ayaklarınıza renk katabilirsiniz. Ojenizi uzun süre tırnakta tutmamalı temizleyerek tırnağın hava almasını sağlamalısınız. Eğer oje uzun süre tırnakta kalırsa bu tırnaklarınızın sararmasına sebep olacaktır. Ojenizi temizlediğinizde tırnaklarınızda kalıntılar olmamasına dikkat edin.

Sağlıklı ayaklar için bakım setinizi her kullanımdan sonra dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıyetten ayak sağlığınız için ayağınıza büyük olan veya küçük gelen ayakkabıları tercih etmeyin. Sivri burunlu ve ucu sıkı olan ayakkabılar da ayaklarınızı sıkarak yaralanmanıza ve canınızın acımasına sebep olacaktır. Kullandığınız çorapların temizliğinden de emin olmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.