Vipbakim

5 Adımda Bakımlı Eller İçin Öneriler

5 Adımda Bakımlı Eller İçin Öneriler

Vücudumuzun belki de en çok kullandığımız ve en çok göz önünde olan yeri ellerimiz. Bakımlı eller sağlıklı ve çekici görünür. 5 adımda bakımlı eller için önerilerimiz:

1) Ellerinizi Yıkayın: bunu tabii ki hepimiz yapıyorum fakat ellerimizi doğru yöntemle yıkamak çok önemli. Bakterilerin en çok bulunduğu alan olan ellerimizi ılık su ile yıkamamız gerekiyor. Sıcak su derideki yağların azalmasına ve kurumasına sebep olur. Elimizi yıkadıktan sonra kibarca kurulamalıyız.

2) Nem: Ellerimizi yıkadıktan sonra yeterli nemi ona sağlamamız gerekiyor. Yumuşak ve pürüzsüz eller için bu şart. Su bazlı losyonlar yerine nemlendirici kremler daha etkilidir. Losyonların nem sağlama ömürleri daha kısa olur. Eğer cildiniz kuru ise yağ içeren kremler kullanmanız daha iyi olacak.

3) Koruma: Temizlik yaparken, yemek yaparken, çamaşır ve bulaşık yıkarken ellerimiz oldukça yıpranıyor. Bu yüzden su ile fazla haşır neşir olacağımız işler yaparken eldiven kullanmalısınız. Ayrıca çamaşır suyu ve benzeri kimyasalları kesinlikle ellerinize değdirmeyin. Tek kullanımlık plastik eldivenler bu iş için kurtarıcı. Ayrıca kışın aşırı soğuklar cildin kurumasına neden oluyor. Kışın da yumuşak ve örgü eldivenler kullanmak hem hasta olmamızı engeller hem de ellerimizin yumuşak kalmasını sağlar.

4) Bakım: 5 adımda bakımlı eller bakımsız mümkün değil. Ellerin en önemli parçası olan tırnaklarımıza rutin bakımını uygulamalıyız. Tırnaklara oje sürdüğümüzde uzun süre tutmak tırnakların sararmasına sebep olur. Ayrıca tırnak yeme alışkanlığı elinizi tamamen bakımsız ve çirkin gösterecektir. Bunu önlemek için acı ojeler kullanabilirsiniz.tırnak diplerindeki etleri kesmemeli,  krem sürerek geri itmek gerekiyor. Aseton kullanırken fazlaya kaçmayın ve ellerinizi yıkarken fırça yardımı ile tırnaklarınızı da temizlemeyi unutmayın.

5) Temiz Ürünler Kullanın: Kişisel kullandığımız veya kuaföre gittiğimizde kullanılan ürünlere dikkat etmeniz gerek. Aksi takdirde mikrop kapabilirsiniz. Tırnak makası, törpü ve benzeri aletleri kullandıktan sonra strelize edin ve eğer bu işlemler için kuaföre gidiyorsanız tek kullanımlık ürünler olduğundan emin olun. Gerekirse kuaföre giderken kendi törpünüzü götürebilirsiniz. Doğal bir yöntem denemek isterseniz limonu kullanın. Limon suyunu el ve tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Limon tırnakları güçlendirirken cilde de iyi gelecektir. 5 adımda bakımlı ellere ilaveten: genel olarak tüm cilt sağlığı ve bakımı için doğru beslenmek gerekiyotr. Vucudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri ona sağlamak çok önemli.özellikle sağlıklı tırnaklar için çinko, demir ve bakır içeren yiyecekler tüketin. Çabuk kırılan ve sararan tırnaklar için limon çok etkili bir yöntemdir. Kendinize özen göstermemek ken kötü hissetmenize hem de bakımsız bir görüntüye sebep olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.