Adım Adım Ayak Bakım Nasıl Yapılır?

Tüm bedenin yükünü ayaklar taşır. Bütün gün boyunca yaptıkları işi göz önünde bulundurursak ayakların bakımı ve sağlığı konusu ihmale gelmez. Yaz mevsimi geldi ve ayaklar kalın çoraplardan, botlardan, çizmelerden kurtuldu. Artık açık burunlu ayakkabılar ve sandaletlerin zamanı. Özellikle kadınlar bu açık ayakkabıların ve sandaletlerin içinde ayaklarının güzel, bakımlı ve şık görünmesini isterler. Bu da ancak ayaklara iyi bakıp, sağlıklı olmalarını sağlamakla mümkündür. İşte adım adım ayak bakımı için yapmanız gerekenler aşağıda…

 1. Ayak bakımı ve ayak sağlığı için öncelikle ayaklar için uygun ayakkabılar seçilmeli. Ayağı çok sıkıp acıtacak kadar küçük, yürürken de ayaklardan çıkacak kadar büyük ayakkabılardan uzak durulmalı.
 2. Akşam eve gelindiğinde bütün gün ayakkabıların içinde havasız kalan ayaklar soğuk suyla yıkanmalı. Eğer ayaklarda ödem oluşmuşsa bir leğenin içi soğuk suyla doldurulup bir yemek kaşığı kadar deniz tuzu atılıp, ayaklar bu suyun içinde 10-15 dakika kadar dinlendirilebilir. Böylelikle ödem çözülür ve ayaklar rahatlar.
 3. Ayaklar ıslak bırakılmamalı, yıkandıktan sonra parmak araları da dahil mutlaka temiz bir havluyla kurulanmalı.
 4. Kapalı ayakkabılar giyildiği zaman uzun tırnaklar ayak parmaklarının etlerine bası yapar ve tırnak batması dediğimiz durum oluşur. Bunu önlemek için ayak tırnakları haftada bir defa veya tırnaklar uzadıkça kesilmeli. Ayak tırnaklarını kesme şekli el tırnaklarının kesiminden farklıdır. El tırnakları oval kesilirken ayak tırnakları tırnak batmasını önlemek için düz kesilir.
 5. Ayak tabanları bütün vücudun yükünü taşıdığı için en fazla hücre ölümünün olduğu bölgelerdir. Ölü hücreler ayak tabanlarında birikir. Bu nedenle vücuttaki en sert ve en kalın deri tabakası ayak tabanlarında bulunur. Bu nedenle her banyoda ayaklardaki sert kalın deriyi inceltmek ve nasır oluşumunu önlemek için ayaklar ponza taşıyla ovulmalıdır.
 6. Banyodan çıktıktan sonra ve haftanın belli günlerinde ayaklara nemlendirici kozmetik ürünler veya doğal yağlar sürülmelidir.
 7. Vücutta kan dolaşımının en yavaş olduğu yerler alt ve üst ekstremitelerdir. Ayaklardaki dolaşımı hızlandırıp hücrelerin beslenmesini sağlayabilmek için ayaklara her gün beş dakika kadar masaj yapmak gerekir. Bu aynı zamanda ayakları rahatlatır ve dinlendirir. Masajın yanı sıra ayakların altına yüksek bir şeyler koyarak uzanmak da ayakları dinlendirmek için uygun bir yöntemdir.
 8. Adım adım ayak bakımı için pedikür yaptırmak da önereceğimiz yöntemler arasında. Pedikür yaptırırken pedikür malzemelerinin iyice temizlenmiş olduğundan emin olunmalı ve ölü deriyle birlikte canlı dokuların kesilmemesine dikkat edilmeli.
 9. Güneşli havalarda üzeri veya burnu açık ayakkabı, sandalet, terlik giyildiğinde, ayaklara mutlaka güneşten koruyucu bir krem sürülmeli.
 10. ayaklar nemli tutulmamalı. Bu ayak mantarı oluşumunu tetikleyebilir. Ayaklarda mantar varsa kronikleşmeden tedavi ettirilmeli.
 11. Adım adım ayak bakımında son olarak da nasır konusuna değinebiliriz. Yeni oluşmuş can yakmayan nasırlar kesilerek veya nasır bandı kullanarak temizlenebilir. Ama derin ve acı veren nasırlar mutlaka bir hekime gösterilip tedavi ettirilmelidir.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top