Vipbakim

Ayak detoksu nedir, evde nasıl yapılır?

Ayak detoksu nedir, evde nasıl yapılır?

Ayak detoksu Japonlar tarafından bulunan ve vücuttaki zehirli toksinleri atmak için kullanılan bir yöntemdir. Detoks makinesi yardımıyla yapılan bu detoksta ayaktan çıkan toksinler suya renk verir. Sarı, siyah, turuncu gibi bu renkler ise vücuttaki sorunlarım habercisi olarak yorumlanır. Mesela siyah renk karaciğere işaretken turuncu eklem hastalıklarına işarettir. Detoks makinesi yoluyla bu işlemi yapmak mümkün olduğu gibi evde kendi yöntemlerinizle de ayak detoksu yapabilirsiniz.

Evde Detoks Yapımı

Hiç bir makine ya da uzman bilgisine gerek olmadan siz de evde ayak detoksu tarifi uygulayarak kendinize detoks yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle aktardan birer paket epsom tuzu ile bentotit kil almalısınız. Bir de elma sirkesi ve suya ihtiyacınız olacak.

Tarife geçersek öncelikle ayağını koyacağınız bir leğen ayarlayın ve bu leğene ayaklarınızı örtecek kadar kaynar su koyun. Bu suyun içerisine yarım su bardağı epsom tuzu, 2 çorba kaşığı bentotit kili ve 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Daha sonra bu suyu iyice homojen bir hal alana kadar karıştırın. Eğer leğeniniz küçükse ya da su kıvamlı gelirse su ekleyebilirsiniz. Karışım Ayağınızı yakmayacak kadar ılıdıktan sonra her iki Ayağınızı içine sokun ve minimum 15 dakika bekleyin. Ne kadar beklerseniz o kadar iyidir, o yüzden su soğuyana kadar da bekleyebilirsiniz. Daha sonra ayaklarınızı çıkarın ve on dakika kadar kendiliğinden kurumasını bekleyin.

Bu karışım da detoks makinesi etkisi yaratacak ve ayaklarınızı suda bekledikçe suyun rengi değişecektir. İşte bu renk değişimini sağlayan şey vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasıdır.

Pratik Ayak Detoksu

İlk tarifteki malzemeler size çok geldiyse ve kim yapacak bunu diyorsanız sizin için her evde bulunan malzemelerle bir tarifimiz daha var. Evde pratik ayak detoksu yapmak isteyen herkes kolaylıkla deneyebilir.

Ayağınızı koyacağınız leğene sıcak su doldurun ve içerisinde 1 limonun suyunu sıkın. Bu karışımın içerisine 1 avuç kaya tuzu ile bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Tuz eriyene kadar bu suyu karıştırın. Daha sonra ılık suya Ayağınızı sokarak yaklaşık yarım saat bekleyin ve ayaklarınızı çıkarın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.