Vipbakim

Ayak Kokusunun Nedenleri

Ayak Kokusunun Nedenleri

Gün boyunca kapalı kalan ayaklarda ayak kokusuna daha sık rastlanır. Ayak kokusunun birçok nedeni olabilir ama ana nedeni ayağın aşırı derecede terlemesidir. Ter bezleri aşırı şekilde çalıştığında ayak kokusu kaçınılmaz hale gelir.

Ayak Kokusunun Nedenleri

  1. Ayak parmaklarının arasında bulunan bakteriler kapalı alanlarda nemle birlikte kendilerine iyi bir yer bulmuş olurlar. Bakteriler nemli yerlerde daha çok ürediği için çoğalmaları halinde ayak kokusuna neden olurlar.
  2. Ayak kokusunun bir diğer nedeni de ayakta bulunan kıllardır. Kıllar bakteriler için iyi bir yerleşme yeridir. Daha çok alana yayılma imkanı sağlayan kıllar ayaktan uzaklaştırılarak ayak kokusunun önüne geçilebilir.
  3. Ayakların kokma nedenlerinden biride her tarafı kapalı ayakkabılardır. Ayaklar nefes almadığında kokmaya başlar. Özelliklede plastik ayakkabılar ayağı daha fazla kokutur. Bunun için seçilen ayakkabı mutlaka gerçek deriden yapılmış olmalıdır. Her gün farklı bir ayakkabı giymek ve aynı ayakkabıyı günlerce giymemekle birlikte ayak kokusunun önüne geçmiş olursunuz.
  4. Hormon seviyelerinde yaşanan ani değişikliklerde ayak kokusuna neden olmaktadır. Ergenlik dönemlerinde veya hamilelerde görülen bu değişiklikler ayak kokusuna neden olur. Geçici olan bu dönemlerde ayakkabı seçimine ve sık çorap değiştirmeye özen gösterilmelidir.
  5. Ayak kokusuna neden olan hastalıklarda bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi diyabettir, Diyabet hastalığına sahip kişiler aşırı şekilde terler. Bu nedenle sık sık çoraplar değiştirilmeli ve mümkünse açık ayakkabı giyilmelidir. Ayrıca menapoz ve hipertiroid gibi durumlarda da ayak kokusuna rastlanır.
  6. Bunun yanında alkol, kaygı bozukluğu, stres gibi faktörlerde ayak kokusuna neden olan gizli faktörler arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.