Vipbakim

Ayak Ve Topuklardaki Çatlama, Nasırlaşma ve Kırıklıklar İçin Çözüm Önerileri

Ayak Ve Topuklardaki Çatlama, Nasırlaşma ve Kırıklıklar İçin Çözüm Önerileri

Dünyadaki birçok insanın mustarip olduğu ayakaltı çatlaklar, kaşıntılar ve kırıklıklar büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çatlaklar, sertleşme ve nasırlar ilerleyen dönemlerde ciddi bir hastalık riskini de beraberinde getirmektedir.

ayak-topugu-catlamasi-neden-olurÖnleme / Çözüm

Kuru, çatlamış ayaklar için bazı nemlendirici ilaçlar kullanılabilir. Over the counter kremler veya spreyler ile sık sık uygulamalar yapılabilir. Ortak alanlarda duş alırken temizliği azami özen gösterilmeli, sık sık çorap değiştirilmeli, ayakların hava alması sağlanmalı ve temiz ayakkabı giyilmelidir. Tüm bunların yanı sıra ayaklar bol bol su ile yıkanmalı ve yumuşak havlu ile kurulanarak yaş bırakılmamalıdır.

Özellikleri

Kuru, çatlak ayaklar deri yüzeyinde beyaz lekeler ile karakterize edilir. Bu lekeler de kızarır ve iltihaplanarak daha büyük sorun olabilir. Bu hastalık akabinde kızarıklık ve kaşıntı meydana getirir. Kaşıntı meydana geldiği zaman losyonlar ve kremlerin etkisi daha da azalmaktadır. Bu sorun her yaştan kişilerde sıklıkla oluşmaktadır.

ayak-topuk-catlamasina-ne-iyi-gelir Ayak Topuklarında Meydana Gelen Nasırlaşmalara Karşı Uyarı

Bu tip sorunlar için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Bu kaşıntı, kızarıklık ve çatlamalar diyabet hastalığının tetikçisi olabilir. Eğer tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara beraberinde getirebilir. Doktorunuz ayağınız incelemeli bazı tetkikler yapmalı ve nedenleri belirleyerek çözüler sunmalıdır.

Kırıklık ve Nasır Türleri

Kuru, çatlamış ayak sorunları ayak mantarı sonucu olabilir. Bu sorun kızarıklık, beyaz yâda kırmızı renklenme ve Dik enlenme meydana getirebilir Bazı kişilerde küçük ve sert alanlarda meydana gelirken bazı kişilerde oldukça etkilidir Genellikle topuklarda ve parmak aralarında gözükse de ayağınızın birçok farklı alanlarında çıkma riski bulunmaktadır.

ayak-topugu-catlamasi-tedavisi Sıcaklıklar düştüğünde kuru, çatlak ayaklar genellikle soğuk kış aylarında görünür ve nem düzeyleri yükselir. Ayakların nefes alma şansları azalır ve oksijen gitmez. Bu da bakterilerin artmasını ve rahatsızlığın yükselmesini gerçekleştirir.

Etiketler:

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.