Vipbakim

Bacaktaki Batık Kılları Önlemenin Yolları

Bacaktaki Batık Kılları Önlemenin Yolları

Vücudumda çıkan batık kılların en can sıkıcı olanı bacaktaki batık kıllardır. Bu batık kıllardan kurtulmanızın elbetteki çözümleri var.

Ağda ve epilasyon sonucu oluşan batıklar yani kıl dönmesi hemen hemen bütün kadınların problemi haline geldi. Bacakların estetik güzelliği açısından kötü bir görüntü oluşturan batıklar, önlem alınmadığı zaman cildinizde leke ve yara oluşumuna sebep verebilir.

Batık oluşumunun en büyük nedeni epilasyon ve ağda sırasında yapılan hatalardır. Elektrikli epilatör kullanımı da batıkların oluşmasına sebep olabilir. Bunun sebebi ise elektrikli epilatörlerin kılları her yöne doğru çekmesidir. Ayrıca üst üste jilet kullanımı da cildinizi tahriş ederek batıkların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Batık Neden Oluşur?

Batık oluşumuna en büyük sebeplerinden olan ağda ve epilasyon herkeste batık oluşmasına sebep olmayabilir. Bazı kişilerde ağda ve epilasyon hataları batıklara değilde sivilceye sebep olabilir. Bu tamamen cilt yapısına bağlı olarak oluşan bir durumdur.

Batıklarınızı tırnak ucuyla veya iğneyle çıkarmanız cildinizde yara oluşumuna sebep olur. Ancak bacaktaki batık kıllar kuru kese yöntemiyle geçebilir. Fakat bu yöntemi de cildi hassas olan kişilerin uygulamaması gerekir.

Bacaktaki Batık Kılların Oluşmasını Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Uzun kıllar çekilirken ağda yapılmamalıdır. Çünkü uzun kılları çekerken kökten almaz ve kıllar kırılır. Ağdadan sonra tüy azaltıcı krem veya vücut losyonu kullanabilirsiniz. Çünkü tüy azaltıcı kremler ve losyonlar kıllarınızın yoğunluğunu azaltır ve batık çıkmasını azaltır.

Bacaklarınıza haftada 2 veya 3 kere peeling yapmanız bacağınızın ölü derilerden arınmasını sağlar. Banyo esnasında da orta sertlikte bir kese ile kese yapmanız batık oluşumunu azaltacaktır.

Elektrikli epilasyonlar kıllarınızı her yöne çektiği için batık oluşumuna sebep olabilir. Elektrikli epilasyon yerine alternatif epilasyonu tercih ederseniz batıkları engelleyebilirsiniz. Ayrıca ağda yaparken de kıllarınızın çıktığı yöne doğru almanız batıkların oluşmasını engeller.

Düzenli peeling ve nemlendirici uygulamanız batık oluşumunu büyük oranda azaltır. Çünkü batıklar, kendini hızla yenileyen kıllarınızın, ölü deri üzerinde çıkarken yavaşlaması sonucu oluşur. Bu yüzden de peeling ve nemlendiriciler vücudu ölü deriden arındırdığı için bacaktaki batık kıllar oluşumunu engeller.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.