Vipbakim

Bitkisel Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bitkisel Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım her zaman için çok önemlidir, gerek vücut bakımı olsun gerek ise de evde ki bakımlarımız olsun; bunlar bizim içi her zaman oldukça önemlidir. Bunun dışında önemli olan bakım türlerinin olduğunu da söylemek gerekmektedir. Baktığımız zaman ayak bakımı olsun ya da el bakımı olsun aynı ölçüde bizler için önemli olmaktadır.

Ama şunu unutmamak gerekir ki; doğal bakım her zaman için çok daha önemlidir. İçerisinde kimyasal madde olan ürünleri, mümkünse kullanmamalısınız, ne kadar kaliteli olursa olsun maalesef zarar görme olanağınız oldukça yüksek olacaktır. Bunun dışında bitkisel bakım çok daha mantıklı ve aynı zamanda etkili olacaktır. O halde bitkisel ayak bakımı için gerekli olan malzemelere bakalım.

Bitkisel Ayak Bakımı

2 tatlı kaşığı badem yağı, 10 damla okaliptüs yağı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım tatlı kaşığı buğday tohumu yağı işinize yarayacaktır. Bu karışım oldukça etkili olmakla birlikte aynı zamanda haftada sadece 1 kere uygulamanız gerekecektir. Bunun için cam bir şişenin içerisinde tüm karışımı ilave ederek karıştırın ve ağzını kapatın. Daha sonrasında ayaklarınıza masaj yaparak 1 saat boyunca ayaklarınızı dinlendirmeye alın. Daha sonrasında su ve sabun yardımıyla ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Ayaklarınızın Pürüzsüz Olması İçin

1 adet limon suyu, 4 tatlı kaşığı zeytinyağı, çay bardağının çeyreği toz tarçın, çay bardağının çeyreği süt ve yeteri kadar su işinizi görecektir. Bu tarifi her hafta boyunca uygulamalısınız ve ardından ayaklarınızın yumuşacık olacağınız göreceksiniz. Bir leğenin içerisine ılık suyu ilave edin ve ardından malzemeleri ekleyin. Ayaklarınızı 20 dakika leğenin içinde beklettikten sonra sabun ile yıkamalısınız ve ardından bakım kremini uygulamalısınız.

Ayak Terlemesini Önleyen Bakım

Çeyrek bardak susam yağı ve aynı zamanda 5 damla melisa yağı bu işlem için yeterli olacaktır. Haftada 2 kez düzenli olarak uygularsanız; bu sayede ayaklarınızın terlemesini önleyebilirsiniz. Bunun için susam yağını benmari olarak ısıtmalı ve içerisine melisa yağını eklemelisiniz. Daha nemlendirilmiş ve aynı zamanda ılık olan ayağınıza masaj yaparak uygulayın ve bu sayede terden kurtulun.

 Topuk Çatlağı İçin Krem

5 adet dövülmüş aspirin, 1 fincan vazelin kremi ve yarım limon bu krem için oldukça uygun olacaktır. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra yarım kova suya deniz tuzunu ilave etmelisiniz. Ayaklarınızı bir miktar bu su da bekletirseniz, sizler için oldukça sağlıklı olacaktır. Daha sonrasında ise yaptığını bu karışımı ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Gün içinde ayaklarımızın ayakkabının içinde nefes almakta oldukça zorluk çekiyor. Bütün gün sadece ayakkabının içinde olduğu yetmiyormuş gibi bir de aynı zamanda yürüdüğümüz için sıkıntılar çıkabiliyor. Rutin olarak yapmanız gereken işlem ise; ılık su ile ayaklarınızı her akşam yıkamaz olacaktır ve aynı zamanda ayaklarınızı bu işlemi yaparken sabun kullanmak olacaktır. Bunun dışında ise; ayaklarınıza yatmadan önce krem sürerek onları yumuşatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.