Vipbakim

Diyabet Hastalığında Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Diyabet Hastalığında Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Hayatımızın çoğu zaman yolunda gitmeyebilir. Aslına bakarsanız bu kimi zaman bizler tarafından gerçekleşen durumlar olsa bile; bazı durumlar bizim elimizde olmadan gerçekleşmektedir. Bazı hastalıklar, maalesef habersiz bir şekilde gelerek hayatımızı etkilerler. Diyabette bu tarz hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyabet nedir, diyabet ayak bakımı nasıl yapılır bunlara değineceğiz.

Diyabet Nedir?

Pankreasın yeterli oranda insülin üretememesi sonucunda, ömür boyu devam eden ve aynı zamanda da insülin üreten hücrelerin azalmasına bağlı olan kronik bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diyabet Ayak Bakımı İçin

Ayaklarımızı her gün dışarıdan eve geldiğimiz zaman özenle yıkamamız gerekecektir. Özellikle de diyabet hastası olan birisi; eve geldiği zaman her gün ılık su ile ayaklarını yıkamalı ve daha sonrasında parmak araları da dahil olmak üzere ayaklarını havlu ile silmesi gerekmektedir.

Her rahatsızlığın bir tedavi yöntemi olduğu gibi, diyabet hastalarının da ayak sağlığı için bakım kremleri bulunmaktadır. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, bu kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ayaklarınızı belirli periyotlar dahilinde kontrol etmelisiniz. Özellikle de bir ayna yardımı ile gerek mantar gerek ise de farklı bir hastalık söz konusu var mı diye kontrolden geçirmelisiniz.

Ayak tırnakların kesimi de bir o kadar önemli bir faktör olmaktadır. Tırnaklarınızı düz ama köşelerini yuvarlak biçimde kesmelisiniz.

Ayaklarımız, özellikle de kadınlar için, hastalığın başladığı ilk noktalardan birisidir. Ayağınız üşüdüğü zaman ısıtıcı yardımı ile değil; yün çorap yardımı ile ısıtmalısınız.

Ayaklarımızda kimi zaman nasırlar veya çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Diyabet ayak bakımı için; nasırlara siz kendiniz değil, bir uzman tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Diyabet hastaları için en önemli adımlardan birisi, sigara ve alkol kullanımına dikkat edilmesidir. Bu hastalar kesinlikle bunları kullanmamalıdır.

Çorapsız ayakkabı giymek kimi zaman için bir kolaylık olarak görülüyor olsa bile; aslında çok yanlış bir davranıştır. Özellikle de bu hastalar için yapılmaması gereklidir.

Ayakkabı kullanımı da bu hastalar için oldukça önemlidir. Yazın gerek parmak arası sandalet ve terlik gerek ise de kalitesiz ayakkabılar, büyük zarar verecektir. Bu bakımdan dolayı da giyilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.