Vipbakim

Yorulmuş ve Yıpranmış Ellere Şifa Verecek Etkili Bakım Önerileri

Yorulmuş ve Yıpranmış Ellere Şifa Verecek Etkili Bakım Önerileri

Eller çok çabuk yıpranan ince bir dokuya sahip hassas organlarımızdır. Ellerimizin değerini maalesef bilmiyoruz ve yaşımız ilerledikçe ve kendimize yeterince baktığımız halde ellerimiz yaşımızı ele veriyor. El bakımı için önerilerden yararlanarak ellerinizi koruyabilirsiniz.

 

Ellere Zarar Veren Olgular Nelerdir?

 • Aşırı soğuk ve sıcak su kullanımı
 • Yağmur, toprak, deniz, güneş, soğuk elleri çok fazla yıpratır.

 

El Bakımı İçin Öneriler

 • Evde su ile uğraşacak işiniz olduğunda lastik eldiven giyin.
 • Evde diğer işlerle uğraşırken pamuklu eldiven tercih edin.
 • Elleriniz suya maruz kalmışsa ellerinizi kuruladıktan sonra hemen losyon ya da el kremi sürün.
 • Ellerinizi mutlaka günde 3 kez bitkisel bir sabunla yıkayın ve günde 1 kez parmaklarınızı ve tırnak diplerinizi fırçalamaya özen gösterin.
 • Ponza taşları sert olmadığı sürece sadece ayaklarınıza kullanılmaz ellerinizin üstüne ponza taşı ile ovabilir elin üzerinde oluşan lekelerden de kurtulabilirsiniz.
 • Ellerinize haftada 2 kez yoğun yağlı bir kremle her tarafına masaj yapın Parmak tırnaklarınıza dahi masaj yapmayı ihmal etmeyin. Avuç içlerine de gece yatmadan önce mutlaka uygulayın.
 • Uyuma sırasında ellerinize vazelin sürüp sabaha kadar ellerinizin kremi iyice emmesini sağlayın. Eldivenle tabi k uyumak sıkıntılı olabilir ama sabah uyandığınızda bu eziyete değeceğini göreceksiniz.
 • Parafin içeren bir el kremi gözenekleri açmada çok uygundur.
 • Ellerinizin rengini ya da lekeleri açmak için limondan faydalanabilirsiniz.

 

Ellerde Özel Bakım Gereken Durumlar

Esmer Lekeler: Ellerdeki lekeler hem yaşlılıktan sebep hem de güneş lekelerinden sebep oluşabilir. Ellerin üzerinde açık kahverengi lekeler oluşur. Bu lekeleri önlemek mümkündür ya da geciktirmek için önlemler alınabilir. Bunun için güneş koruyucu filtreli ürünler kullanılabilir. Yaşlılık lekeleri için de pigment renk içeren kremleri eczaneden temin edebilirsiniz. Bunları ihmal ediyor ya da uğraşmak zor geliyorsa su da çıkmayan kapatıcılardan yararlanabilirsiniz. Damarlarınızın gözükmesini de engellersiniz.

 

Soğuk Kabarcıklar: Parmakların nemsiz kalması ve soğuğa maruz kalması ve parmakların hareketinin çok olmaması soğuk kabarcıklara neden olur. Çözüm için egzersiz en iyi yoldur. Egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandıracaktır.

 

Ellerdeki Sert Deri Çatlakları: Çatlayan bölgelere kir yerleşebilir. Soğuktan eller yorulur ve nemsiz kalmasından sebep çatlayabilirler. Limonla ovarak kirleri çıkarabilir pamuk yardımı ile bol nem içeren zeytinyağı uygulayabilirsiniz. Daha sonra ellerinizi iyice nemi alınca yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra yoğun nemlendiricili krem uygulayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.