Vipbakim

El ve Ayak Bakımına Dair Bilmeniz Gerekenler

El ve Ayak Bakımına Dair Bilmeniz Gerekenler

Eller vücudun en önemli uzuvlarındandır. Yaşamsal ihtiyaçların karşılanması açısından, görevleri de yaşamsaldır. Eller vücut dilinde, kişinin kendini ifade gücünü göstermektedir. Eller iki yana açıksa kişi, görüşme konusunda tekliflere açıktır. Eller göğüs bölgesinde bağlı duruyorsa, sabit fikirli, ikna olması zor bir kişiliğe işaret etmektedir. Eller cepte duruyorsa, kendine güveni tam olan birinden bahsedilmektedir.

Tokalaşırken el sıkma kuvveti, kararlılığı göstermektedir. Eller romantik anların hissediş noktasıdır. Elele gezmek, aşkın dokunarak bütünleşmesinin ilk adımıdır. El, evlilik teklifiyle alınan o anlamlı yüzüğü yıllarca taşıyacak yerdir. El, bayramlarda öpülmesi adetten, manevi duyguların yaşanıldığı duraktır. El, konuşma özürlü insanları, iletişim dünyasıdır. Bu kadar önemli bir bölgenin, el bölgesindeki cildin, iyi korunması gerekmektedir. Elde avuç içi bölümü daha güçlü bir deriye sahipken, onun tam aksine elin üst deri tabakası bir hayli hassas yapıdadır. El bu kadar ön planda olduğundan, yıpranmaya da çok açıktır.

El Yüzeyindeki Deriyi Yıpratan Faktörler

Soğuk kış günlerinde evden çıkmadan önce mutlaka kaliteli bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ellerin direkt soğukla temasını önlemek adına eldiven giyilmelidir. Soğuk, eldeki derinin çatlamasına neden olmaktadır. Bu çatlakların ileri derecelerinde, bir cilt hastalığı olan egzama başlayabilmektedir.

Güneş ışınları cilde zarar vermektedir. Güneş de soğuk hava gibi elleri kurutmaktadır. Ayrıca güneş ışığına sürekli ve uzun süre maruz kalan kişilerin ellerinde lekelenmeler oluşmaktadır. Elleri gün ışığına çıkmadan belirli bir süre önce, güneş koruyucu faktörü yüksek bir nemlendiriciyle koruma altına almak gerekmektedir.

Deterjanlar, doğru formüle edilmemiş sabunlar, cildin Ph dengesini bozmaktadır. Erken el yaşlanmasının en büyük sebebi çıplak elle deterjan kullanımıdır. Deterjanla temas gerektiren durumlarda, uygun eldiven kullanmak doğru bir yöntemdir. El sabunu tercihinde de Ph değerine dikkat etmek önemlidir.

Yeteri kadar su içmemek, tüm vücut deri tabakası için büyük bir hatadır. Cildin nemli olması, cilt yaşlanmasını ertelemektedir. Bol su içmek, cildin nemli olması adına en basit ve ucuz yöntemdir.

El kadar ayak da vücudumuzda önemli bir uzvumuzdur. Ayakta, organların ayrı ayrı uyaran özel noktalar bulunmaktadır. Günümüzde birçok hastalığın tedavisi, bu noktaların uyarılmasıyla mümkündür. Sağlık açısından bu denli önemli olan ayakların bakımı iyi yapılmalıdır. Nasır ve mantar oluşumuna neden olabilecek hava aldırmayan ayakkabılardan uzak durmak gerekmektedir. Piyasada bulunan kaliteli ayak bakım kremleri, her gece olmak üzere yatmadan önce sürülmelidir. Çıplak ayak gezmek, nasır oluşumuna neden olmaktadır. Ev için ortopedik tercihler seçilmelidir. Güzel ya da yakışıklı görünmek, el ve ayak bakımı olmadan mümkün değildir. Uygun kremleri ve kürleri uygulamak, el ve ayak bakımı için çok önemlidir. Ev ortamında yapılacak el ve ayak bakımı, güzellik salonlarına kıyasla daha az maliyetli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.