Vipbakim

El ve Ayaklardaki Sorunlar İçin Etkili Çözüm Önerileri

El ve Ayaklardaki Sorunlar İçin Etkili Çözüm Önerileri

El ve ayaklardaki sorunlar, günlük yaşamımızı zorlaştırıp yaşam kalitemizi düşürürler. El ve ayaklarda karşılaşılan belli başlı sorunları inceleyelim.

  1. Ellerde Lekelenme

Ellerde ortaya çıkan ve çoğunlukla yaşlılık lekesi olarak anılmakla birlikte karaciğer sorunlarına da işaret edebilmektedir. Yaşamımız boyunca güneş ışınlarına en çok maruz kalan eller oluşan kahverengi lekeler açık tenli kişilerde daha çok görülmektedir.

Ellerde oluşan kahverengi lekelerin giderilmesi için bazı kozmetik yöntemler uygulanmakta, cildin üst katmanının soyularak alttan lekesiz taze derinin çıkması sağlamaya yönelik bu uygulamaların yanında, bazı kremler de ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Ellerde kahverengi lekelerin oluşmasını önlemek için günlük yaşamda yüksek koruma faktörlü güneş kremleri oldukça etkili olmaktadır.

  1. Tırnaklarda Morarma

El ve ayaklardaki sorunlardan biri de tırnakların renk değiştirmesidir. Tırnaklarda oluşan renk ve şekil değişiklikleri farklı hastalıkların habercisi olabilir. Siyanoz olarak adlandırılan ve genellikle ayak tırnaklarında karşılaşılan renk değişikliği beraberinde tırnakta kalınlaşma sorununu da getirebilir.

Astım, nefes darlığı gibi hastalıklar nedeniyle vücuttaki oksijen seviyesinin düşmesi tırnak morarmasının ilk nedeni olarak bilinmektedir.

Ayak tırnaklarında meydana gelen renk değişikliğinin bir nedeni de dar ve ayağı sıkan ayakkabılardır. Özellikle tırnakların uzun olması halinde parmaklara ve tırnaklara baskı uygulayan ayakkabı nedeniyle tırnakta morarma ve kalınlaşma oluşabilir.

Tırnak mantarı da renk değişikliğinin bir diğer nedeni olarak sık karşılaşılan bir sorundur.

Tırnak morarmasına solunum yollarından kaynaklı bir hastalığın neden olma ihtimaline karşı uzman doktorlarla görüşülmesi önem taşımaktadır.

Tırnak mantarından kaynaklı morarmalar için ise mantar tedavisi ihmal edilmemelidir.

Ayrıca, tırnaklara baskı yapan, ayakların terli ve ıslak kalmasına neden olan dar ve sağlıksız ayakkabıların kullanımından uzak durmak da tırnakların sağlıklı yapısına kavuşmasında etkili olacaktır.

  1. Topuk Çatlağı

Çoğunlukla fazla ayakta kalan kişilerde görülen topuk çatlağı hem estetik açıdan hem de sağlık açısından oldukça rahatsız edici bir sorundur.

İlerleyen yaş, şeker hastalığı, aşırı kuru cilt ve soğuk hava da topuk çatlaklarının oluşumunu etkilemektedir.

Çatlakların çok derin olması kanama ve enfeksiyonla birlikte özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Topuk çatlaklarından korunmak için;

  • Ayaklarınızı sıcak suda bekleterek derinin yumuşamasını sağlayın ve topuk taşı ile kalınlaşıp çatlayan deriyi temizleyin.
  • İyice temizlediğiniz ayağınızı uygun bir nemlendirici ile nemlendirerek yumuşamasını sağlayın.
  • Arkası kapalı ve topuğunuzu tamamen saran ayakkabılar kullanmaya özen gösterin.
  • Ayaklarınızı sabunlu suda bekleterek yumuşamasını sağlayın. Sabunlu su, enfeksiyon oluşumunu engelleyeceği gibi nemlendirici etkisi yaparak topuklarınızın yumuşamasını da sağlayacaktır.
  • Zeytinyağı da topuk çatlakları için doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Yatmadan önce ayaklarınıza süreceğiniz zeytinyağı, sabah daha yumuşak ayaklarla uyanmanızı sağlayacaktır.

El ve ayaklardaki sorunlar kimi zaman hayatımızı zorlaştırsa da özenli bir bakımla üstesinden gelebileceğinizi unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.