Vipbakim

Evde 4 Kolay Adımda Pedikür Nasıl Yapılır

Evde 4 Kolay Adımda Pedikür Nasıl Yapılır

Evde yalnızca 30 dakikada bakım yapabilirsiniz. Yaz özgürlük demek. Tüm mevsimi açık ayakkabı veya terliklerle geçiriyorsunuz Peki ayak sağlığına yeterince önem veriyor musunuz?

Ayak sağlığınızı korumanın en etkili yollarından biri pedikür yaptırmak. Özellikle açık ayakkabı giymeye başlamadan önce ayakları temel bir bakımdan geçirmek şart. Bunun için kuaförde pedikür yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Yalnız prosedür sırasında kullanılacak olan aletlerin iyice sterilize edilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Hatta mümkünse şahsi aletlerinizi yanınızda alıp onlarla yapılması konusu ile ilgili ısrar edebilirsiniz.

Eğer pediküre bütçe ayırmadan güvenilir ve temiz bir biçimde evde kendiniz pedikür yapmak dilerseniz tavsiyelerimize göz atın. İşte adım adım pedikürün ipuçları

1) Ferahlatıcı ayak banyosu (15 dakika)

Ayak bakımı yapmanın en iyi zamanı banyo sonrasıdır. Çünkü banyo esnasında sıcak suyun da etkisiyle tırnak etleri ve deri iyice yumuşar. Bu da pedikür prosedürünü kolaylaştırır. Banyodan sonra ayaklarınızı 10 dakika süreyle ılık suda bekletebilirsiniz.

Hatta bu suyun içine 5 yemek kaşığı lavanta atarak yorgun ayaklarınızın dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra ayaklarınızı sudan menfaatin ve hafifçe kurulayın. Şimdi sırada ponza taşıyla topuğu ve ayağın tabanını ovmak var…

Ponza taşını topuğunuz un arkasından altına doğru aşağı ve yukarıya iyice sürtün. Deriniz düz ve pürüzsüz bir görünüm kazanıncaya kadar 5 dakika süreyle bu prosedürü yapmaya devam edin. Bu sayede ayağınızdaki ölü deriden kurtulmuş olacaksınız.

Sonra diğer ayağınıza geçin. Yalnız tahrişlere yol açmamak için cildin titiz olduğu bölgeleri ovmaktan kaçının. Ponza taşını büyük marketlerde ve semt pazarlarında rahatça bulabilirsiniz. Bu temizliği yaptıktan sonra ayağınızı lavantalı suda iyice yıkayın. Ve yeniden kurulayın.

2) Şimdi sıra törpü de…(5 dakika)

Yumuşayan tırnaklan istediğiniz gibi küt veya yuvarlak şekilde tırnak makasıyla nazikçe net. Yalnız tırnaklarınızı keserken hepsinin aynı uzunlukta olmasına özen gösterin. Ayrıca tırnakların yanlarını çok derin bir biçimde kesmemeye dikkat edin. Çünkü bu ileride tırnaklarınızın etinize batmasına neden olabilir. Daha sonra tırnaklarınızı törpüleyin.

Eğer kalın bir törpü tercih ederseniz törpüleme prosedürü sırasında tırnaklarınızın hata sonucu zarar görmesini engellemiş olursunuz. Kozmetik marketlerinde satılan bazı özel törpülerle tırnaklarınızın üst kısmını da törpüleyerek ölü deriyi atabilirsiniz. Bu prosedür sonrasında tırnağınız daha parlak ve pürüzsüz görünecektir.

3) Tırnak etlerini keserken…(10 dakika)

Törpüleme prosedürünün sonrasında ayaklarınızı ılık suyla yıkadıktan sonra tırnak etlerinizi kesmeye başlayabilirsiniz önce ince bir tahta çubuk sayesinde etlerinizi tırnağınızı başlangıç noktasına doğru itin. Daha sonra ince bir tırnak makasıyla etlerinizi hafifçe kesin Herhangi bir enfeksiyona meydan vermemek için tırnaklarınızın üzerine alkol veya birkaç damla limon kolonyası damlatın.

Şimdi ayaklarınıza ve tırnaklarınıza masaj yaparak nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz. Pedikürde son adım ise tırnağınıza istediğiniz renkte bir oje ya da cila sürmek. Ayak parmaklarınızın arasına minik pamuklar yerleştirirseniz ojenizin bozulmasını engellersiniz.

4) Bakımlı ayak için özel maske (10 dakika)

Eğer tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin çok sert ve yıpranmış olduğundan şikayetçiyseniz pedikürün dışında özel bir bakım uygulayabilirsiniz. Bunun için derin bir kabın içinde bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı zeytin yağını iyice karıştırın.

Bu karışımı parmaklarınızı içine batırıp tırnak diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ayağınıza pamuklu bir çorap geçirin ve gece boyunca çıkarmayın. Uyandırdığınızda tırnaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.