Vipbakim

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Kendimize ne kadar önem verdiğimiz, aslında kendimize yaptığımız bakımlarla doğru orantılı olarak devam etmektedir. Bir insan kendine ne kadar bakım yapıyorsa ve kendisiyle ne kadar ilgileniyorsa; aslında kendini o kadar çok seviyor ve aynı zamanda kendine o kadar değer veriyor demektir.

O halde bakımı elden bırakmamak gerekmektedir. Bakım sadece tek bir bölge ile değil; vücudumuzun her yeri ile alakalıdır, özellikle de gözümüzden kaçan ayak bakımı; en önemli bakımlardan birisi olmaktadır. Günlük ayak bakımı nasıl olmalı, bunu cevaplayacağız.

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayak bakımı, en önem verilmesi gerekilen bakımlardan bir tanesidir. Günlük olarak ilgilenmemiz gereken bir uzvumuz olan ayak; her gün ayakkabıların içinde nefes alamaz hale gelir ve bu da bizlere bir zarar niteliğinde geri dönecektir. Ayaklarınıza kışın da dahil olmak üzere kalın çorap giymemelisiniz.

Ayakkabının içerisinde terleyecek ve bu da mantar oluşumuna neden olacaktır.El tırnaklarımız her gün gözüktüğü için onlara bakım uygulamak neredeyse zorunluluk haline almıştır. Aslında aynı şey ayak tırnaklarımız içinde geçeli olmalıdır. Ayak tırnaklarınız uzadığı an onları düz bir şekilde kesmelisiniz.Oval şekilde kesilen tırnaklar; ayakkabının içinde olduğu zamanlarda, tırnak düşmesine neden olacaktır.

Banyodan çıktıktan sonra sadece cildimizi değil de; her bölgemize nem bakımı yapmalıyız. Özellikle de topuklarımızın çatlamasına engel olmak istiyorsak; günde iki kere ayaklarımıza nem bakımı yapmalıyız.Evde pedikür yapmak hepimizin çok daha kolayına gelmektedir.

Ne vakit kaybı yaratacağız ne de ekonomik açıdan kendimizi zedeleyeceğiz. Ama dikkat etmeniz gereken en önemli durumlardan birisi tırnaklarınızı çok dipten kesmemek olacaktır. Tırnaklarınızı dipten kestiğiniz zaman; kanamaya yol açar ve bu da mikrop kapmanıza davetiye çıkartabilir.
Topuklar, kadınların özellikle de yazın en dikkat etmesi gereken bölgelerinden birisi olmaktadır. Eğer sizlerde topuklarda oluşan çatlaklardan şikayetçi iseniz; bu durumda uygulamanız gereken yöntemlerin en başında vazelin gelmektedir.

Gece yatmadan önce topuklarınıza vazelin sürün ve kalın çorap giyerek geceyi geçirin. Sabah uyandığını zaman topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
Yazın ayaklarımız terlemeye çok daha müsaittir. Bunun için ayaklarınızın hava alması adına; sandalet giymelisiniz ve tercihiniz topuksuz sandaletlerden yana olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.