Vipbakim

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayak bakımında yapılan kürler ve maskeler dışında günlük uygulamalara da dikkat edilmelidir. Günlük ayak bakımı nasıl olmalı? Günlük bakım yaparken ayakların yıkanış şeklinden tırnakların kesilme süresine kadar dikkat edilmesi gerekilen bir dizi işlem vardır, bu bir dizi işlemi sizler için listeledik.

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

– Günlük ayak bakımda Giyilen çoraplar kalın ve ayağa hava aldırmayacak derecede olursa ayaklarınız terleyecek ve mantar oluşumuna davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle giyilen çorap kesinlikle kalın olmamalı ve soğuk havalarda dahi normal kalınlıktaki çoraplar tercih edilmelidir.

– Ayak tırnakları uzadığı an kesilmelidir. En doğru kesim şekli düz kesmektir. Oval şekil verilen ayak tırnakları ayakkabıya baskı yaparak tırnak düşmesine neden olabilir.

Ayakların çatlaması ve topukta görülen yarılmaların nedeni nemsizliktir. Bu nedenle ayaklar 2 günde bir kere ayak bakım kremi ile itinalı bir şekilde ovularak masaj yapılmalıdır.

Ayaklarınıza evde pedikür yaparken yanlış uygulamalardan kaçınmalısınız. Tırnaklarınızı çok dipten kesmeyin. Herhangi bir kanama ve yara durumunda ayak tırnaklarınız mikrop kapar ve çeşitli tırnak problemlerine dönüşebilir.

Çatlamış topuklar için acil öneri olarak ayağınıza vazelin sürün ve kalın bir çorap giyerek geceyi bu şekilde geçirin. Sabah kalktığınızda ayaklarınızı kurutmayan bir sabunla yıkayın. Topuklarınızın yumuşadığını göreceksiniz. Ayak çatlaklarına iyi gelen doğal bakım tariflerini de uygulayabilirsiniz.

Yaz mevsiminde ayaklarınıza hava aldıracak sandalet türü ayakkabılar seçin. Sandaletler topuksuz olması bakımından ayak sağlığınızı da koruyacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.