Vipbakim

Nasırlı Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Nasırlı Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

Ayaklarda görülen nasır nedenlerinin başında gelen en büyük faktör çok fazla ayakta kalmaktır. Koşuşturmaca ile geçen bir gün sonrasında ayaklar yorulur ve kapalı ayakkabılar içinde terleyerek çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Nasırlı ayak bakımının inceliklerini aşağıda paylaştığımız yazıda bulabilirsiniz.

Öncelikli olarak nasırlı ayak bakımında daha önce vermiş olduğumuz Bitkisel nasır tedavisi başlıklı yazımızdaki doğal tarifleri ihmal etmeyin.

Nasırlı Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

  1. Nasırlı ayaklara sahipseniz dikkat etmeniz gereken ilk konu ayakkabı seçimidir. Herhangi bir mağazadan ayakkabı almak yerine ortopedik olan ayakkabı türlerini tercih etmelisiniz. Ortopedik ayakkabılarda vücudun ayaklara verdiği ağırlık eşit olarak dağılarak ayaklarınızın yorulmasını engeller.
  2. Ayakların nemli kalması da nasır oluşumuna davetiye çıkarır. Bu nedenle duş sonrasında ayakları çok iyi kurulamak gerekir. Gün içinde ayağınız çok terliyorsa yanınızda birkaç tane yedek çorap bulundurmanız nasır oluşumunu engelleyecektir.
  3. Beslenmenin de nasır oluşumuna neden olduğu belirlenmiştir. A,E vitaminleri ve potasyum yönünden eksik gıdalar tüketen kişilerde nasır oluşumuna rastlandığı belirtilmiştir. Bu nedenle beslenme düzeninde her gıdadan bir miktar almak ve gerekli vitaminleri vücuda sokmak gereklidir. Çok kilolu kişiler sağlıklı diyet yapmalı ve her besinden bir miktar almaya özen göstermelidirler.
  4. Nasırlı ayak bakımında yapılan masajlarda nasırın iyileşmesi bakımından etkilidir. Özellikle de badem yağı ile yapılan masajların nasırı yumuşattığı bilinmektedir.
  5. Badem yağının yanı sıra ponza taşı da nasırlı ayaklarınızı yumuşatan bir diğer yöntemdir. Ponza taşını uygulamadan önce ayakları sıcak fakat kaynar olmayan bir su içinde bekletin ve çıkardıktan sonra ponza taşını uygulayın. Böylelikle ölü hücreler daha hızlı bir şekilde ayaklarınızı terk edecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.