Pedikür Nasıl Yapılır?

Genellikle insanlar ayaklarına ellerine göre daha az önem gösterirler. Ama el sağlığı kadar ayak sağlığı da çok önemlidir. Ellerimize daha önem göstermemizin nedeni açık bir şekilde olması olabilir. Ama ayaklarımız sürekli kapalı olduğu için pek önem göstermeyiz.

Yaz ayları geldiğinde ayaklarımız göz önüne çıktığı için ayak bakımı da yapılmaya başlanır. Manikür kadar pedikürde önemli bir hale gelir.

Peki pedikürü nasıl yapacağız ? Gelin şimdi bunu konuşalım.

Kullanacağımız malzemeleri sıralarsak;

  • Kağıt törpü
  • Ayaklarımızın sığacağı plastik leğen
  • Topuk törpüsü
  • Oje
  • Aseton
  • Kağıt havlu
  • Kolonya

Pedikürümüzü yaparken öncesinde duşa girmemiz yerinde bir karar olacaktır. Nedeni; duşta ayak topuğumuz çok yumuşar. Aynı zamanda tırnaklar esneme gösterir.

Adım Adım Pedikür Yapma;

1) Leğenin içine ılık su koyalım. Ilık suyun içine biraz bulaşık deterjanı ya da sıvı sabun koyalım. Ayaklarımız on dakika boyunca suyun içinde kalmalıdır. Çünkü ayaklarımızın yumuşaması gerekir.

2) Ardından ayak tırnaklarımızı keselim ama çok derinden kesmemeye dikkat edelim.

3) Kağıt törpüyle tırnaklarımızı istediğimiz şekilde törpülüyelim. Metal yerine son zamanlarda çıkan kağıt törpü kullanmamız daha sağlıklı olacaktır.

4) Tırnaklarımızı törpüledikten sonra tırnak etlerimizi geriye doğru itmeliyiz. Ve fazlalıkları kesmeliyiz. Keserken çok fazla derinden kesip tırnaklarımızı kanatmamalıyız.

5) Ayak topuklarımız ne ıslak ne de kuru olmalıdır. Topuk törpüsüyle ovalamalıyız. Bu sayede topuklarımız yumuşacık olacaktır. Topuklarımıza ardından vazelin sürmemiz kalıcı yumuşaklığa neden olur.

6) Bu işlemler bittikten sonra ayaklarımıza kolonya dökmeliyiz. Çünkü kolonya mikropları öldürür.

7) Ardından istediğimiz renk ojeyi sürebiliriz. Ojelerimizin parmaklara yapışmaması için parmak aralarına pamuklar koymamız gerekir.

Pedikürümüz bittikten sonra kullandığımız malzemeleri kolonya ile silmeliyiz. Bu şekilde mikropları öldürmeliyiz.

İpucu: Ayaklarımıza haftada iki kere limon ve sirke kullanmamız sayesinde ayaklarımız daha parlak ve temiz olur.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top