Vipbakim

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır : Bayanların dikkat ettikler en önemli bölgelerinden biri de tırnaklarıdır. Tırnakları için çok farklı şekilde ürünler kullanılır ve düzenli olarak manikür yaparlar. Peki tırnak bakımı için bunlar yeterli mi? Dış görünüşün bir sembolüdür tırnaklar. Bakımlı ve güzel görünmeleri şarttır.

 

Manikür Teknikleri

Manikür yaparken ya da yaptırırken genellikle tırnakların etrafında bulunan fazlalık etler kesilir. Bu derilerin kesilmesi sonucunda tırnak belirgin hale gelir ve daha düzgün ve güzel görünür. Fakat bu uygulama ne kadar göze hitap etse de yanlış bir yöntemdir ve zararlıdır. O tırnak etrafında oluşan deriler tırnağı enfeksiyon kapmasından yani olası mikroplardan korumak için uzarlar. Bu tırnak etleri kesildiğinde savunma mekanizması ister istemez ortadan kalkar. Dışarıda manikür yaptırdığınızda birçok mantar hastalığına da davetiye çıkarmış olursunuz.

 

Bunları göze alarak yine de görüntü için tırnak derilerinden kurtulmak istiyorsanız kendiniz için makas ve pens almanız gerekir. Her bakımda kuaföre giderken bunları yanınızda götürmelisiniz. Yine de en doğrusu yumuşak halde iken tırnakları geriye doğru itmektir bizden söylemesi.

 

Tırnaklarınız sağlam olması için tırnakların en doğru şekilde kesilip düzeltilmesi gerekir. Estetik görünmesin istiyorsanız tırnak uç taraflarını hafif yuvarlatarak kesmelisiniz. Etle birleştiği kısımı ise düz şekilde bırakmalısınız. Tırnakların kenar kısmını ve uç kısmını inceltmeyiniz bu yapısını bozar tırnaklar zayıflar.

 

Çoğu insan tırnaklarını şekle girsin diye keser ama keserken yapılan hata tırnak kesilirken aynı yönde yuvarlar bir tırnak makası ile kesmektir. Tırnaklarını bir o yandan bir bu taraftan kesmek tırnaklarda çatlama ve kırılmalara neden olur.

 

Tırnak kesildikten sonra törpü ile düzeltmeniz şarttır. Bunun için düzgün sizi uğraştırmıycak bir törpü bulmanız gerekir ve dıştan içeriye doğru tırnak törpülenmelidir.

 

Tırnak Kozmetikleri

Ojeler: Tırnakların bakımlı, çekici, güzel ve anlamlı görünmesi için ojeler ve tırnak bakım ürünleri kullanılır. Dış görünüşü etkileyen bu kozmetikler tırnaklarda renk değişimi oluşturduğundan kötü görüntüyü de ortadan kaldırma gücüne sahiptir.

 

Tırnak Sertleştiriciler: Çabuk kırılan ve tırnak yapısı yumuşak olan insanlar tırnak sertleştirici ürünlere yönelirler. Eczanelerden ve kozmetik ürünleri satan yerlerden ulaşabileceğiniz bu ürünler tırnakları güçlendirir ve kırılmadan çabuk uzamalarında fayda sağlar. Oje sürmeden önce tırnaklarınıza sertleştirici uygulayabilirsiniz. Sadece sertleştiricilerde tırnakların parlamasını ve güzel görünmesini sağlarlar.

 

Tırnak Kremleri: Tırnaklar için özel üretilen kremler mevcuttur. Yıpranan tırnaklar için bu kremleri deneyebilirsiniz. Bu kremlerin içeriğinde balsam, E vitamini ve biotin bulunduğu için tırnakları güçlendirir. Evde Doğal tırnak kremi hazırlamak için bakınız.

 

Tırnak Bakımında Temel Kurallar

  • Tırnaklar için temel kuralların başında suya temasın fazla olması ve tırnak bakım aletlerinin temiz olmamasından dolayı oluşan tırnak sorunları meydana gelir.
  • Manikür ya da pedikür düzenli yaptırmayı seviyorsanız kendi aletleriniz mutlaka olmalı.
  • Kimyasal sıvılarla elleriniz temas halinde olacaksa eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Oje sürmekten hoşlanıyorsanız kaliteli olanları tercih edin bu ojeler elleri kurutmaz ve tırnaklara zarar vermez

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.