Vipbakim

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Tırnaklarınızın yanlış kesilmesi sonucu her türlü tırnak problemiyle karşılaşmanız mümkündür. Tırnak kesimlerinde doktorların tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekiyor. Tırnakların kesiminde doğru davrandığınızda oluşabilecek tırnak batması sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

 

Tırnakları Keserken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

 1. El tırnakları yuvarlak şekilde ayak tırnakları ise düz kesilmelidir.
 2. Tırnaklar kesilirken tırnak uzunlukları tırnağın altındaki tabakanın hemen üzerinde olmalı derin kesilmemeli.
 3. Tırnaklar uzun kesilmemeli veya fazla uzatılmamalı uzun tırnakların arasına mikroplar kolaylıkla yerleşir mikrop ve bakterilere üremi alanı oluşur.
 4. Parmakları ağza alınca veya uzun tırnaklarla vücut kaşınınca tırnak arasına mikrop girebilir veya tırnak arasındaki mikroplar başka bölgelere yerleşebilir.
 5. Uzun tırnak seviyorsanız tırnak aralarını her gün temizlemeniz gerekir.

 

Tırnak Nasıl Kesilir

1- Tırnakların Hazırlanma Aşaması

Parmaklarınızı önce birkaç dakika ılık şampuanlı suda bekletin, bu onları yumuşatır ve kesilmelerini kolaylaştırır. Bu işlem aynı zamanda tırnaklarınızı keserken oluşan soyulma, ayrılma veya kırılmaları önlemeye yardımcı olacaktır. Genelde ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha sert yapıda olduğu için bu adım, ayak tırnakları için özellikle önemlidir.

 

2- Tırnakları  Kesme Aşaması
Düz şekilde ve beyaz kısımların çok fazla görünmediği ama çok derine de inmeden tırnaklarınızı kesin.

 

3-  Tırnakların Kuruma Aşaması
Bu aşamada tırnaklarınızı ıslakken törpülemeye geçmek, tırnak katmanlarınızın ayrılmasına hatta kırılmalara sebebiyet vereceği için tırnaklarınızı yumuşaklığının geçmesi önemlidir. Bir süre tırnaklarınızın kurumasını bekleyin.

 

4-Tırnaklara Şekil Verme Törpüleme Aşaması

Tırnaklarınızı şekillendirmek için bir törpü kullanın ve tırnak kenarlarının düzgün olduğundan emin olmak için giysi, çorap ve külotlu çorap üstüne sürtmeniz fazla sivri kısım olup olmadığına emin olmanıza yardımcı olacaktır.
Eğer tırnakların yan kısımlarında yada tırnakta takılma varsa törpünüzün önce kalın tarafını sonra ince tarafını kullanarak düzeltin. Özellikle törpünüzün ince şekillendirme tarafı tırnağınızda kesimden kaynaklı kalan sivrilikleri temizleyecektir. Eğer köşe ve kenarları fazla törpülerseniz bu tırnaklarınızı zayıflatıp katman ayrılmasına sebep olacaktır.

 

5- Kesilen Tırnakların Kontrölü
Tırnakların düzgün ve doğru kesildiğini kontrol etmek için parmaklarınızı birleştirin elinizi uzatıp parmaklarınızı içe kıvırın ve son görüntü kontrolünü yapın. Fazlalık varsa tekrar törpünüz ile düzeltebilirsiniz. Son adım olarak ellerinize nem verecek yağsız yapıda kreminizi ellerinize sürüp işlemi tamamlayın. İşte bu kadar kolay, bitirdiniz.

 

Önemli : Tırnakların doğru kesilmemesi sonucu görülen en önemli sorun tırnak batmasıdır.

 

Tırnak batması

Tırnak batması yaşamayan kişilerde basit bir sorun gibi görünsede dikkat edilmediği taktirde doktor müdahalesine kadar gidebilir. Tırnak batmalarının en büyük sebebi yapılan günlük hatalar ve yanlış tırnak kesimi.

 

Tırnak batmasının sonucunda uzmanların bilgilerine göre şişlik, enfeksiyon ve ağrı en çok görülen etkenlerden biridir. Genellikle en çok baş ayak parmaklarında görülen bu sorun dikkat edilmesse tıbbi müdahale isteyebilir.

 

Tırnak Batmasını Arttıran Sebepler

 • Aşırı terleme, sentetik olmayan durumlar, nefes almayan ayakkabılar, genetik faktörler, dar ve yanlış ayakkabılar tırnak batmasının en önemli nedenleri arasında görülür. Bunlara dikkat edilmediğinde riskinizi arttırmış olursunuz.
 • Kadınlarda tırnak batmasının diğer nedenleri ise sivri burun ve topuklu tercih edilen ayakkabılardır.
 • Erkeklerde ise yanlış kesilen tırnak, uygun olmayan ayakkabılar ile spor ve yürüyüşler ve sivri sert ayakkabı tercihidir.
 • Tırnakların U şeklinde oval kesilmesi sonucunda tırnak batmaları meydana gelir. Yan kısımların çok fazla eğimli olması tırnak kenarlarının el ile kopartılarak çekilmesi ve kısa kesilmesi sonucunda oluşan hasar tırnak batmasına neden olur. Tırnaklar oval şeklinde değil düz bir kesim yapılmalıdır.

 

Tırnak Batmasının Önüne Geçmek İçin

 1. El ve ayak tırnakları oval şeklinde değil düz kesilmelidir.
 2. Kısa tırnaklar batmaya neden olur.
 3. Ayakkabının ayakta rahat olmaması sıkması ve darbe alması tırnak baması nedenidir.
 4. Sert ve sivri burun ayakkabılardan kaçınılmalıdır.
 5. Ayakların kuru olması gerekir. Çok terleme yaşıyorsanız çorabınızı sık sık değiştirmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.