Vipbakim

Tırnak mantarı neden olur? Tırnak mantarı nasıl geçer?

Tırnak mantarı neden olur? Tırnak mantarı nasıl geçer?

Toplum genelinde birçok kişinin yaşadığı sorunlardan olan tırnak mantarı ayak sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte kaşıntıya ve yaralara da neden olur. Bu sorunların giderilmesi için bulaşıcı olan bu hastalığın çözülmesi gerekir.

Tırnak mantarının tedavisinde genelde çeşitli ilaçlar kullanılır. Dıştan sürülen bu ilaçlar genelde deriye ve tırnaklara yönelik olarak sürülmektedir. Mantarı olan birinin kullandığı eşyaları ve ayakkabıları bir başka kimsenin kullanmaması gerekmektedir. Çünkü bu bulaşmaya neden olabilir. Mantar sorunlarının tedavi edilmesi ve tırnakların sağlıklı olduğu görülse bile ortak ürünlerin kullanılmaması son derece önemlidir.

Tırnak mantarının teşhisinin yapılmasından sonra tedavisi için de gereken tedbirlerin alınması şarttır. Bununla birlikte kontrol zamanı geldiğinde kontrollerin yaptırılması da son derece önemlidir.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarının tedavisinde öncelikle kurutucu kremler kullanılır. Eğer mantar tırnaklara ulaşmışsa oje benzeri ilaçlar verilerek mantar tedavi edilir. Tırnak mantarı tedavisi için gereken ilaçlar, doktorunuzun tavsiye ettiği sıklıkta uygulanmalı ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayak hijyenine uygun ürünlerin tercih edilmesi de son derece önemlidir. Tırnak mantarının tedavisinde gereken bir diğer husus, pamuklu çorapların tercih edilmesidir. Bu çoraplar kullanılarak sağlıklı ayaklara kavuşmak söz konusu olabilir.

Tırnak Mantarının Belirtileri

Tırnak mantarının belirtileri oldukça belirgindir. Bunların başında gelen kötü bir koku ve tırnaktaki kalınlaşmadır. Kalın ve sararmış tırnaklar, zamanla kırılıp dökülebilir. Bunların yeniden sağlıklı biçimde uzaması e doğal rengine kavuşması için de bakım gerekir.

Bulaşıcı bir hastalık olan ve tedavi edilmediği takdirde sorunlara neden olan tırnak mantarı, birçok kişinin en büyük sorunu haline gelmiştir. Tırnak mantarının belirtileri şu şekildedir:

  • Tırnaklarda sarı çizgiler görülmesi,
  • Tırnak derilerinde sulu iltihaplar,
  • Kötü kokuların yayılması,
  • Kaşıntı,
  • Sarılaşma ve dökülme.

Bu belirtilerin ilk görüldüğü andan itibaren hekime gidilmesi ve uygun tedavi yönteminin uygulanması son derece önemlidir.

Tırnak Mantarı Bulaşıcı Mı?

Tırnak mantarının bulaşıcı olup olmadığının merak edildiği bilinir. Bu mantarın bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden mantarı olan tırnaklara sahip olan kişiler, başkasına terliklerini, havlularını ve çoraplarını giydirmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.