Vipbakim

Topuk Çatlakları İçin Etkili Öneriler

Topuk Çatlakları İçin Etkili Öneriler

Her gün üzerinde durduğumuz ayaklarımız, bu duruma gerektiği zaman tepki gösterecek ve bu bakımdan dolayı da zamanla aşınmaya başlayacaktır. Bazı durumların nasıl önüne geçilirse, bu durumunda önüne topuk bakımı ile geçilebilmektedir. Özellikle de topuklarımız, ayakta çok fazla durduğumuz zaman en çok hasar gören bölgemiz olarak karşımıza çıkıyor. Gerek çatlıyor gerek ise de ayak ağrısı yaparak bizleri rahatsız ediyor. Bakalım nasıl bakım yapabiliriz.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Ponzo taşı olarak adlandırdığımız taş, gerek topuklarda ki çatlaklara gerek ise de ayak bakımına en çok etki eden taşlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu taşı kullanarak, aslında topuk bakımı için önemli bir aşama kaydetmiş olacaksınız.

Her banyo yapımında sonra aldığınız ponzo taşı ile topuklarınıza masaj yapın. Bu sayede hem ölü derilerden kurtulacaksınız hem de masaj etkisini hissedeceksiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra ise ayaklarınıza nemlendirici uygulayabilirsiniz. Gerek jojoba yağı gerek ise de bu yağın bulunduğu kremleri kullanabilirsiniz.

Her gece  adet aspirin ile karıştırılmış vazelini ayağınıza sürüp, çorap giyip yatabilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntem olmasına rağmen, topukları zaman içerisinde sarartabilmektedir.

Ayaklarınıza soğuk su uygulamak biraz ürkütücü olacaktır. Ama soğuk su dolu bir kabın içerisinde elma sirkesi dökerek ve yarım saat bekleyerek iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ayağınıza masaj yapmak sadece topuklarınız için değil aynı zamanda da ayak bakımı için de uygun olacaktır. Gül suyu losyonu ile bu bakıma kavuşabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Önlemek İçin

Düzenli olarak çorap giyilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle de yazın çorap giymeyenler, akşam yatmadan önce ayaklarına vazelin sürüp o şekilde yatmaları gerekmektedir.

Topuk çatlakları en çok, günün çoğunu ayakta geçirenler için sıkıntılı bir durumdur. Bunun için ayaklarınıza akşam eve geldiğiniz zaman deniz tuzlu suda bekletirseniz oldukça yararlı olacaktır.

Bitkisel Çözüm

Gün içerisinde topuklarınıza zeytinyağı sürerek ve daha sonrasında galoş giyerek ayaklarınızı  saat o şekilde bekletin. Bu işlemi gece yatmadan önce de uygulayın.

1 yemek kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı limonu karıştırarak da ayaklarınıza sürebilir ve bu karışımla masaj yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.