Vipbakim

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Topuk çatlakları : Genellikle uzun süre ayakta kalmak ve ayakların çok fazla ayakkabı içinde kalmasıyla oluşan sağlık sorunudur. Genelde kadınları rahatsız eden bu sorun sadece kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

. Elma sirkesi ve su birleşimi topukları yumuşatmak için kullanılabilir. Ayak peelingi yaptıktan sonra kullanılması yarar sağlayacaktır.

. Topuk çatlaklarını önlemek için kullanılan maddelerden olan deniz tuzu, sertleşmeyi önlemektedir. Zeytinyağı ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

. Eczanelerden temin edebileceğiniz ayaklar için üretilen kremlerde çok faydalı olacaktır. Topuk çatlağına E vitamini içeren kremler iyi gelecektir.

. Banyo yaptığınızda ayaklarınızı ponza taşı ile ovalamak topuk çatlağını önlemede önemlidir. Ponza taşı ölü derinin atılmasını sağlayacaktır.

Topuk Çatlakları Nasıl Önlenir

1- Düzenli şekilde çorap giymek, çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Çorap giymeyenlerde çatlaklar daha sık görülmektedir. Yaz aylarında çorap giymeyenler geceleri uyumadan önce topuklara vazelin sürüp nemlendirmelidirler.

2- Hafif seviyede olan topuk çatlakları için 2 bakım yeterli olabilir, Genç yaşlarda olanlar tedaviye daha hızlı yanıt verir.

3- Ayakta kalıp devamlı olarak ayakkabı giyenler bu sorunla daha fazla karşılaşır. Akşam eve geldiğinizde deniz tuzu ve su karışımı yaparak ayaklarınızı dinlendirmeniz faydalı olacaktır. Çok fazla açık ayakkabı giyiyorsanız bir süreliğine kapalı ayakkabıya geçmenizde yarar var. Cilt güneş ışınlarından etkilenir ve kurumaya başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.