Vipbakim

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Kuru ciltler, her zaman için mükemmel sonuçlar yaratmayabilir. Yağlı ciltlerde karşımıza çıkan en büyük sorun sivilceler ve cildin sürekli olarak parlak gözükmesi olurken; kuru ciltlerde ise, cildin erken yaşlanması, vücutta çatlakların oluşması ve bunun gibi sorunlar meydana gelmektedir. Özellikle ayaklarda olan topuk çatlaması, kuru ciltlerde ki en büyük sıkıntılardan birisidir. Topuk çatlaklarına ne iyi gelir, buna bakalım.

Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Şeyler

Nemlendirici Krem

Kremler, kuru ciltlerin en büyük yardımcılarından birisidir. Bunun için yapılması gereken ılık duştan çıktıktan sonra, ayaklarınıza nemlendirici sürmek ve daha sonra pamuklu çorap giymektedir.

Vazelin

Kremden sonra ki en büyük yardımcılarımızdan birisi vazelindir. Vazelin içeride ki nemi hapseder ve kuruluğun en alt düzeye inmesini sağlar, bu da çatlaklara oldukça iyi gelmektedir. Aynı nemlendirici krem gibi sürdükten sonra ayağınıza pamuklu çorap giyin ve sabaha kadar bekleyin.

Zeytinyağı ve Bal Kürü

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp topuklarınızı ovalayın. Bu kürün içinde bal ve zeytinyağı olması dolayısıyla oldukça etkili bir şekilde topukta ki çatlaklıkların giderilmesine de yardımcı olmaktadır. 20 dakika ovaladıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Gliserin ve Gül Suyu

Gliserin, cildi yumuşatma da oldukça etkili bir yöntemdir ve kozmetikte her zaman kullanılan bir malzemedir. Gül suyu ise cildimize oldukça iyi gelen ve en iyi şekilde besleyen diğer malzemelerden bir tanesidir. Oldukça basit olan bu yöntemde yapmanız gereken; eşit miktarda gül suyu ve gliserini topuklarınıza sürüp yatmaktır.

Limonlu Su

Limonun içerisinde asidik özellik olması sebebiyle, topukların çatlaklarına oldukça iyi gelmektedir. Bunun için ise şu adımları izlemek mantıklı olacaktır:

  • Sıcak su ayaklarınızı daha fazla kurutmaktadır. Ilık suyun içerisine biraz limon damlattıktan sonra, 15 dakika bekleyin.
  • Sünger taşı adı verilen taş ile ovalamalısınız.
  • Daha sonrasında ise ayaklarınızı güzel bir şekilde yıkayın ve daha sonrasında havlu ile kurulayın.

 Muz Kürü

Olgun muzlar her ne kadar tatları güzel olsa bile; kimi zaman yemeyerek onları cildimiz için kullanmak uygun olacaktır. Bunun için:

  • 1 adet olgun muzu iyice ezin ve topuklarınıza sürün.
  • 10-15 dakika topuklarınızın, karışımı emmesine izin verin.
  • Ilık su ile ayaklarınızı yıkayın ve ardından 10 dakika kadar ayaklarınızı soğuk su da bekletin.
  • Bir kaç hafta boyunca uygularsanız; istediğiniz topuklara sahip olabileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.