Vipbakim

Topuk Çatlaklarından Kurtulmanın Etkili Yolları

Topuk Çatlaklarından Kurtulmanın Etkili Yolları

Bir süreçten sonra topuk çatlakları sık sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi oluyor. Hatta bu durum fazlası ile acılı bir hal aldığından dolayı da bu tip rahatsızlıklara maruz kalan kişilerin iyi bir önlem alması da oldukça önemlidir! Şimdi sizlere sunacağımız yöntemler ile beraber topuk çatlaklarını temizleme ve kolay yoldan kurtulma durumu söz konusu olacak! Nedenlerini ve tedavisini ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğimiz makale ile birlikte, artık topuk çatlakları hayatımızda hiçbir şekilde yer almayacak!

Topuk Çatlakları Neden Olur?

 • Egzama, ayak mantarı, sedef gibi deri hastalıkları olan kişilerde,
 • Sıvı alımını “yetersiz” düzeyde tutanlarda,
 • Kadınlarda menopoz sonrası görülebilir.
 • Demir veya B vitamini eksikliğinden dolayı görülebilir,
 • Şeker hastalıkları, tiroit, böbrek hastalıkları olan kişilerde görülebilir,
 • Ayaklarda yapısal şekil bozukluğu olan kişilerde görülür,
 • Ayak derisinde kalınlaşma olan kişilerde görülür,
 • Aşırı kilo veya aşırı yürümeden sebep söz konusu olabilir.

Bu tip durumlardan dolayı topuk çatlakları hayatımızda var olan bir hastalık olarak söz konusu olmaktadır. Doğru önlemler alınmasıyla birlikte de topuk çatlaklarını tamamen yok edebiliriz.

Topuk Çatlakları Tedavisi Nasıl Yapılır?

 1. Tıbbi önlem! Doktorlar tarafından yapılan teşhisler ile beraber kalın deri alınır, öneri ve ilaçlar ile de topuk çatlaklarından tamamen kurtulursunuz!
 2. Nemlendirici kullanımı! Doğru ürünleri tercih ederek gündelik yaşantınızda uygulayabilir, topuk çatlaklarını tamamen hayatınızdan çıkartabilirsiniz!
 3. Sıcak su ve Sünger Taşı! Bu ikiliyi doğru kullanabilirseniz topuk çatlakları kısa sürede tedavi edilecektir!
 4. Muz! Evet, muzu topuk çatlaklarına ezip sürmeniz durumunda oldukça faydasını göreceksiniz!
 5. Sabunlu Su! Biraz canınızı acıtacak ama 15-20 dakika süreçle ayaklarınızı yıkamak, sizlerin topuk çatlaklarından ve mikroplardan arınarak sağlıklı bir hale dönüşmenizi sağlayacaktır!
 6. Zeytinyağı! Nemlendirici yerine topuk çatlaklarına zeytinyağı da sürülebilir. Bu yöntemde oldukça faydalıdır ve tedavi edici bir yanı bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız nedenler ve tedavileri, sizler için topuk çatlakları temizleme konusunda oldukça faydalı olarak sunduğumuz durumlardır! Gözden kaçırmadan bu tip bir bakıma girişebilirseniz artık topuk çatlakları hayatınızda hiçbir şekilde yer almayacak, bu sorunlardan en hızlı şekilde kurtulabileceksiniz!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.