Vipbakim

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, genel olarak sabahları görülmekle birlikte, ayağınızı yere bastığınız andan itibaren şiddetli ağrıya verilen isimdir. Günümüzde her 3 kişiden birinde görülmekle birlikte, tedavisi de kolay bir hastalık türüdür. Üzerine gittiğiniz ve yürümeye devam ettiğiniz süreç boyunca da ağrısı azalarak gündelik hayatınızda geçici olarak sizleri terk eder. Fakat yine de böyle bir rahatsızlık ile karşılaştıysanız, mutlaka doktorunuzdan yardım talep etmek durumundasınız!

Topuk dikeni genel olarak kadınlar da görülen bir hastalık türüdür. Erkekler de böyle bir rahatsızlık türü ile karşılaşmak pek mümkün değildir. kilosu normalin üzerinde olan kadınlar, fazla yürüyen kişiler, ayağı ortopedik olmayan kişiler, sert baldır kasları olanlarda sık sık görülmektedir.

Topuk dikeninin belirtileri nelerdir?

  • Sabah yataktan kalktıktan sonra ayağınızı yere basar basmaz bir topuk acısı hissediyorsanız,
  • Gün içerisinde uzun bir oturma planından sonra, tekrar doğrulup ayağa kalktığınızda ağrı var ise,
  • Gün içerisinde normalin üzerinde yürüyüşler yaptıysanız,

Sizler de topuk dikeni belirtilerini taşıyorsunuz demektir. En kısa sürede yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve konuyla alakalı doktorlar ile görüşülmelidir. İlerlemesi durumunda kalıcı bir hasar bırakabilmekle birlikte, sizlerin birçok işine de engel olabilecek kadar sancılı bir durumdur.

Topuk dikeninin tedavisi nasıl olmalıdır?

Topuk dikenini doktor hekime başvurmadan da, kendi egzersiz programlarınız ile yok edebilirsiniz. bu durum biraz daha ileriye dönük olmakla birlikte, doktor eşliğinde ki tedavi yöntemi sayesinde daha çabuk giderilebilir.

  • Bolca istirahat etmek,
  • Ayağınıza bir ağırlık koyun ve tam ortasından olmak koşulu ile kaldırıp, indirin,
  • Ayaklarınız düztaban ise mutlaka buna yönelik bir taban satın almalısınız,
  • Ağrılı bölgeye günde 2-3 kez, 20’şer dakika olmak koşuluyla buz tedavisi yapılmalıdır,
  • İlaç tedavisi uygulanabilir,
  • Topuk dikeni egzersizleri yaparak ağrınızı azaltabilir ve kalıcı olarak yok edebilirsiniz.

Birçok hanımın ortak problemi olan topuk dikeni tedavisini sizler için derledik. Daha ayrıntılı bilgi almak ve konuya olan hakimiyetinizi arttırabilmek adına yakın bir sağlık kuruluşuna gidilebilir, konu ile alakalı daha net bilgiler alınabilir. Mutlaka aksatılmaması gereken ve daima tedavisi süreklilikle uygulanması gereken bir hastalık türüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.