Vipbakim

Yorulmuş Ve Yıpranmış Ellere Şifa Verecek Etkili Bakımı Önerileri

Yorulmuş Ve Yıpranmış Ellere Şifa Verecek Etkili Bakımı Önerileri

El bakımı, her bayanın önemle üzerinde durduğu bir konudur. Eller birçok dış etken sebebi ile bozuluyor ve bakımsızlaşıyor. Sadece nemlendirici krem veya diğer kimyasal ürünler, ellerin canlılığını geri kazanması için yetmiyor. Bu yüzden siz de ellerinize bakım yapmak için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Doğal el bakımı, sadece ellerin değin aynı zamanda tırnakların da güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. El bakım teknikleri arasında;

  • Manikür ve pedikür tarifleri,
  • Kırışıklık giderici maskeler,
  • Kuru eller için losyonlar,
  • Kırılan tırnaklar için losyon,
  • Çatlaklar için maskeler,

bulunuyor. Bitkisel el bakımı bu alanda çok büyük önem kazanıyor. Tamamen doğal ve evde bulunan bitkisel malzemeleriniz ile el bakımınızı yapabilirsiniz.

dogal-el-ayak-bakimi

Kuru Eller İçin Evde Bakım

 Doğal El Bakımı

  • Doğal Yollar İle Manikür ve Pedikür Tarifi:

1 adet limon,

1 çorba kaşığı bitkisel gliserin,

2 çay kaşığı kaya tuzu,

Üç damla uçucu limon yağı,

İki elinizi de sokabileceğiniz bir kase tercih edin. Bu kase içerisine öncelikle su doldurun. Ardından hazırlamış olduğunuz suya limon yağınızı, gliserini ve kaya tuzunu ilave edin. Yaklaşık 15 dakika kadar bir süre bu suyun içerisinde ellerinizi bekletin. Daha sonra kuru veya ıslak havlu yardımı ile nazik dokunuşlar yaparak ellerinizi kurulayın. Bakım yaparken tırnaklarınızı temizlemeniz gerekiyor. Tırnak etlerinizi temizlerken kesinlikle tırnak etlerinizi kesmeyin. Sadece bir kulak çubuğu yardımı ile etleri geriye doğru çekin. Tırnaklarınızı ise bir törpü yardımı ile güzelce temizleyin. Nemlendiricinizi sürerek ellerinizin  ve tırnaklarınızın yumuşak bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsini ayaklarınız için pedikür yaparken de kullanabilirsiniz. Fakat pedikür yaparken tırnak bakımında dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Tırnaklarınızı keserken kesinlikle küt kesmeniz gerekiyor. Dibinden keserseniz ilerleyen zamanlarda tırnak batmaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

dogal-el-bakim-kuru

  • Doğal El Kremi Tarifi:

4 yemek kaşığı gül suyu,

2 damla uçucu gül yağı,

30 ml jojoba yağı,

10 gram lanolin,

10 gram kakao yağı,

1 çorba kaşığı bal mumu ( kırılmış ve ufalanmış olması gerekiyor ),

Kırılmış ve ufalanmış bal mumunuzu, lanolin ve kakao yağınızı bir cam kase içerisine koyun. Bu karışımı benmari usulü ocağın üzerinde eritin. Erime işlemi tamamlandıktan sonra bir tahta kaşığı kullanarak karışımı karıştırın. Ardından içerisine yavaş hamleler ile gül suyunu ilave edin. En son olarak gül yağınızı da karışım içine ilave edin ve kullanın. Bu karışımı tam altı ay boyunca, buz dolabında ağzı kapalı olarak cam bir kap içerisinde saklayabilirsiniz.

dogal-yoldan-el-bakimi

  • Kırışıklık Gideren Tarif:

30 ml salatalık suyu,

30 ml havuç suyu,

10 ml gliserin,

50 ml gül suyu,

40 ml limon suyu,

40 ml portakal suyu,

Bu tarz malzemelerden bir maske veya solüsyon hazırlayacağınız zaman mutlaka cam kap kullanın. Çünkü cam kaplar diğer kaplara oranla çok daha sağlıklı olacaktır. Cam bir kap içerisine yukarıda vermiş olduğumuz tüm malzemeleri koyun ve güzelce karıştırın. Ardından yine cam olan bir şişe içerisine karışımınızı dökün. Cam şişe içerisine koyduğunuz karışımı güzelce çalkalayın. Gün içerisinde 30 dakika el üzerinde kalacak şekilde 1 kez bu solüsyonu ellerinize uygulayabilirsiniz. Eğer bu solüsyonu saklayıp daha sonra kullanmak istiyorsanız, cam bir kap veya şişe içerisinde, buz dolabında 1 hafta kullanmanızı öneriyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.