Vipbakim

Yumuş Yumuş Eller İçin Etkili Doğal Kür Tarifleri

Yumuş Yumuş Eller İçin Etkili Doğal Kür Tarifleri

Ellerin normale göre daha bakımlı, canlı ve yumuşak görünmesini sağlamak için bitkilerden hazırlanan el bakımı maskelerini kullanabilirsiniz. El bakımı doğal bakımlar yapmak isteyen bayanlar, çeşitli maske tariflerini uygulayarak ellerini şımartabilir. Zaman içerisinde incelen el derisi, soğuk yüzünden kuruyan eller, deterjan gibi kimyasal maddelere maruz kalıp bozulan eller, birbirinden faydalı bitkisel tarifler ile güzelleştirilir ve sağlıklı hale getirilir.

El Bakımı Yapmak İçin Uygulanan Bitkisel Yöntemler

  • Elleri yumuşatan evde el bakımı:

6 tatlı kaşığı Hint yağı,

2 tatlı kaşığı tuz,

1 çorba kaşığı bal,

2 adet yumurta sarısı,

Verilen dört malzemeyi, belirlediğiniz uygun bir kap içerisine koyarak güzelce karıştırın. Karışımı öncelikle tırnaklara uygulayın. Ardından tüm elinizi bu karışım içinde yaklaşık on dakika bekletin. Ellerinizi kaptan çıkarın ve ılık su kullanarak ellerinizi güzelce yıkayın. Bu karışım sayesinde hem tırnaklarınız daha güçlü ve sağlıklı olacak hem de elleriniz pamuk kıvamında bir yumuşaklığa sahip olacak.

el-bakimi-icin-doga

  • El bakımı bitkisel yöntemler: Yumuşak Eller

7 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı,

7 tatlı kaşığı badem yağı,

8 tatlı kaşığı zeytinyağı,

Elleriniz için kullanacağınız bu üç çeşit bitkisel yağı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Karışımı tahta bir gereç ile karıştırabilirsiniz. Ardından bu karışımla oluşturduğunuz malzemeyi ellerinizde uygulayın. Ellere bu karışım ile masaj yaptıktan sonra ellerinizi nemli bir mendik veya bez ile sarın. Bu şekilde ellerinizi yaklaşık yarım saat kadar bir süre bekletin. Bu sayede elleriniz sauna etkisi görecek ve uyguladığınız bitkisel maske ile elleriniz pamuk gibi yumuşak olacak.

  • Yıpranma Karşıtı Bitkisel Çözüm:

1 tane yumurta sarısı,

10 tatlı kaşığı yulaf unu,

4 tatlı kaşığı bal,

Tarifte yer alan yumurtayı, yulaf ununuzu ve balı geniş bir kase içerisinde iyice karıştırın. Sürekli karıştırarak, malzemelerin krem kıvamına gelmesini sağlayın. İstediğiniz kıvamı elde ettikten sonra ellerinize bir günde iki kez sürün. Bu sayede ellerinizde yıpranma varsa, malzemelerin etkisinin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz. Elleriniz beslenecek ve eskisinden çok daha sağlıklı olacak.

el-bakimi-icin-dogal-maskeler

  • El bakım kürü:

2 su bardağı kaynar su,

6 yemek kaşığı rezene tohumu,

Tarifinizde yer alan rezene tohumlarını önce bir havan yardımıyla ezerek ufalayın. Bu sırada 2 su bardağı suyu kaynatın. Kaynamış suyunuzun içine ezmiş olduğunuz rezene tohumları koyun. Yaklaşık on beş dakika kadar çay gibi bu bitkinin demlenmesini sağlayın. Ardından suyu posadan ayırın. Beklediğiniz süre sonunda çay demlenince, ellerinizi sokabileceğiniz kap içine bu sıvıyı aktarın ve içine ellerinizi sokun. Bu şekilde elleriniz kase içinde iki dakika kadar bir süre bekleyin. Rezene tohumu sayesinde elleriniz oldukça canlı ve yumuşak bir doku kazanacak.

  • El canlandıran bitkisel formül:

4 tatlı kaşığı süt,

1 yemek kaşığı gliserin,

1 yemek kaşığı pirinç unu,

Sütünüzü ve pirinç ununuzu bir kap içerisinde güzelce karıştırın. Bu karışımı bir kenarda bekletin. Malzemeler içerisinde yer alan gliserin yerine jojoba yağı da kullanabilirsiniz. Terciğe göre seçeceğiniz gliserin veya jojoba yağını ellerinizin üzerine sürün. Ardından sürdüğünüz malzemenin üzerinde ise sütlü pirinç unu karışımını sürün. Elleriniz bu maske ile iyice kaplanmalıdır. 10 dakika kadar bir süre bu maske ile durmanız gerekiyor. Ardından ılık su kullanarak ellerinizi yıkayın ve canlılığı yaşayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.