Vipbakim

Epilasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Epilasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Epilasyon Kılların vücuttan uzaklaştırılması işlemidir.Kıl ağda, epilasyon cihazları, Electrology, sugaring, lazerler dâhil olmak üzere çeşitli yöntemler ile cımbız koparma işlemi epilasyon çeşitlerindendir. Cildin alt yüzeyindeki kıl kökleri kaldırılır ve pürüzsüz bir cilt ile epilasyondan başka yöntem gerekmeyebilir.

Epilasyon Türleri

Epilasyon çok farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Epilasyon deri üstünde kılları temizlemek ve deri altında köklerini yok etmek için uygulanır.

  1. Ağda ile balmumu cilt üzerinde ince bir tabaka halinde küçük ıspatula benzeri cihaz ile düzeltilir.Kâğıt veya kumaş uzun bir şeridi daha sonra mumun üstüne bastırılır ve düzeltilir. Kâğıt veya bez altındaki kıl çekilerek kaldırılır.
  2. Epilatörler neredeyse bir elektrikli tıraş makinesi gibi daha hızlı ve seri işlem yaparlar. Birçok cımbız içeren ağzı ile aynı anda birden çok kılı kökünden çekerler.
  3. Genellikle elektroliz olarak adlandırılan Electrology, kıl kökünü yakar ve hasara uğratır.
  4. Ayrıca 1980′lerden bu yana uygulanmasına rağmen Lazer epilasyon, yaygın bir uygulama değildir. Lazerler ve ışık tabanlı epilasyon yöntemleri cilt üzerinde lazer darbeleri ile noktalar oluşturur ve kılları kökünden kurutur.

Epilasyonun Avantajları

Epilasyon kullanmanın çeşitli avantajları vardır.İlk olarak, epilasyon uzun sürer.Kıl cildin yüzeyinin altında çekilmiş olduğundan, tıraştan daha uzun süre pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını sağlar.

Epilasyonun Dezavantajları

Epilasyon bazı insanlar için riskli bir işlem olabilir. Bu epilasyon yöntemlerinden herhangi birini kullanmadan önce bir doktor ile konuşun. Ağrı, kaşıntı, batık tüy, yanma ve / veya alerjik tepkiler, kullanılan epilasyon yöntemine bağlı olarak, meydana gelebilir.

İpuçları ve Uyarılar

Electrology, lazerler ve ışık tabanlı epilasyon yöntemleri çok pahalı ve zaman alıcı olacaktır. Ancak hala deneysel aşamada olan yöntemleridir. Ağda koparma ve epilasyon cihazları kullanmak çok ağrılı olabilir ve mumlu koparma alan üzerinde yanma hissine neden olabilir.Bu cilde sıkıca yapışan mum daha sonra temizlemek zor olabilir. Suda çözünür balmumu kullanmak veya bal mumu içerisine şeker katmak oldukça iyi bir düşüncedir.

Epilasyonun Tarihi

Epilasyon yaygın olarak kullanıldıktan sonra bu konuda farklı bir arayış olmamıştır. Özellikle batı Avrupa ve kuzey Amerika da hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Sosyolojik ve kozmetik sorunlar yüzünden sorun olan kılların arındırılmasında önemlidir.

Epilasyon ve epilasyon ürünleri dünyada kabul edilen bir olgu, hareket ve yaşayış biçimi olmuştur. Ancak çok nadir olarak bazı toplumlarda kültürel ve dini nedenlerden dolayı kullanılması yasaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.