Vipbakim

Epilasyonda Hijyen Nasıl Olmalıdır

Epilasyonda Hijyen Nasıl Olmalıdır

Birçok istenmeyen tüylerden kurtulma yollarından biride epilasyon cihazları. Kullanımı pratik olan ve acele işlerimiz olduğunda hemen yardımımıza koşan bu epilasyon aletlerinin bakımı nasıl olmalı. Epilasyon aletleri nasıl kullanılır. Epilasyonda hijyen nasıl olmalıdır epilasyonda hijyenin önemi nedir bu yazımızda bu konuları işleyeceğiz.

Epilasyon Aletinin Kullanımı

Epilasyonda hijyen oldukça önemlidir.

 • Epilasyon cihazını kullanmak için tüylerinizin yeteri kadar uzamış olması gerekiyor. Tüylerinizin çok kısa olması durumunda makine tüylerinizi yolmayacaktır.
 • Epilasyon yaparken bulunduğunuz ortamın sıcaklığı çok önemli bir faktördür. Oda sıcaklığının altında kalan sıcaklıkta tüylerimiz gerilerek epilasyon aletinin tüyleri kırmasına sebep olur.
 • Vücudunuzda herhangi bir yara varsa epilasyon yapmayın.
 • Epilasyon yaparken cihazı kullanacağınız bölgenin tamamen kuru olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Epilasyon aletini ilk defa kullanmanız durumunda ilk olarak küçük bir bölgede deneme yapın herhangi bir yan etkisi olup olmadığını kontrol edin. Sorun yoksa bölgenin tamamına uygulayın.
 • Batık oluşmasını istemiyorsanız epilasyon aletini tüylerin çıkış yönünün tam tersine doğru uygulayın.
 • Epilasyon sonrası vücudunuzda tahrişler ya da kızarıklıklar meydana gelirse sorun olan bölgeye bir havlunun içerisine koyacağınız buz parçalarını koyarak rahatlayabilirsiniz.
 • Epilasyon işlemi bittikten sonra cildinize bir nemlendirici kullanarak cildinizi nemlendirin.
 • Epilasyon yaparken epilasyon cihazını uyguladığınız bölge bir süre sonra uyuşur ve acısı azalır bu yüzden korkmadan ve sürekli ara vermeden işleme devam etmelisiniz. Çok ara verildiği takdirde uyuşukluk hissi gideceği için yeniden acı çekmenizde kaçınılmaz olacaktır.
 • Epilasyon yaparken uygulama yaptığınız bölgenin terlemesi durumunda bir havlu veya peçete yardımı ile terinizi silin. Daha öncede bahsettiğimiz gibi daha iyi bir sonuç almak için bölgenin tamamen kuru olması gerekiyor.
 • Epilasyon sonrası kızarma ya da tahriş meydana geldiyse özellikle koltuk altınıza parfüm gibi içerisinde alkol bulunan ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Regl döneminde vücudumuz şiştiği ve daha hassas olduğu için regl zamanında epilasyon yapmaktan kaçının. Ayrıca bu dönemde tüylerinizi aldığınız zaman hormonların değişikliğinden dolayı daha çabuk çıkar.
 • Epilasyon cihazı alacaksanız alacağınız epilasyon cihazının kaliteli olmasına cilt tipinize uygun olmasına ve özelliklerine dikkat ederek almaya özen gösterin.

Epilasyon Cihazında Temizliğin Önemi

Her konuda ve her alanda olduğu gibi epilasyonda hijyen de oldukça önemli ve hassas bir konudur. Epilasyon cihazınızı düzenli olarak temizlemek birçok mikroptan ve hastalıktan korunmanız için büyük önem taşır. Bunun için temizliğinde aksamaya yer verilmemeli ve düzenli aralıklarla mutlaka temizlenmelidir.

Epilasyon cihazınızı temizlerken kapalı olmasına ve piriz de takılı olmamasına dikkat etmelisiniz. Cihaz açıkken ya da piriz de takılı iken onu temizlemeye çalışmak tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Epilasyon cihazı temizliğinde sabun kullanılmamalıdır ya da suyun altına direk olarak sokulmamalıdır. Su ile yıkanacağı durumda epilasyon cihazının başını makinadan ayırarak başlık yıkanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.