Vipbakim

Yüze Yapılan Epilasyon Yöntemleri Ve Etkileri

Yüze Yapılan Epilasyon Yöntemleri Ve Etkileri

Yüz epilasyonu bir kadının güzellik rejiminin gerekli bir parçasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar dünyada 20 milyondan fazla kadının haftada bir kez istenmeyen yüz bölgesindeki sakalları aldırmak zorunda olduğunu ortaya koymuştur. Yüzde meydana gelen yoğun ve büyük kıllar genel itibariyle erkeksi bir özellik olarak kabul edilir.

Epilasyonun Kadınlar İçin Önemi

Kadınlarda istenmeyen kılların büyümesi, tıbbi bir rahatsızlık, hormonsal sorunlar ve genetik bir durumdan ileri gelebilir. Örneğin Polikistikoversendromu tanısı kadınlarda yüz bölgesinden aşırı kıllanma gösteren bir hastalıktır.

Bayanların yüz bölgesindeki aşırı tüyler karşı cins tarafından (erkekler ) oldukça itici sayılır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemeyen bayanlar aşağıda yer alan epilasyon yöntemlerinden ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun olanı seçerek yüz bölgelerindeki tüylerden kurtulabilirler.

Yüze Yapılan Epilasyon Yöntemleri Ve Etkileri

Yüz bölgesindeki tüylerden kurtulmak için uygulanan bir çok  epilasyon yöntemi mevcut. Bu teknikler fiyat, kullanım kolaylığı ve uzun vadeli uygulamalara göre farklılık gösterir. En popüler epilasyon yöntemleri tweezing, ağartma, depilatories kullanımı, ağda, Vaniqa, lazer ve elektroliz teknikleridir.

  • Tweezing yöntemi, yaklaşık 2-4 hafta sürmektedir. Kıl ve tüyler beyazlar,daha sonra krem kullanılması ile 4 haftada dökülür.
  • Depilatuvar 3 – 8 hafta boyunca lisanslı pratisyen tarafından uygulanan kalıcı çözümlerdendir.
  • Lazer ve elektroliz yöntemleri daha pahalı, birkaç aylık uygulama isteyen etkili yöntemlerdir.
  • Balmumu 3 – 6  hafta süren bir ucuz bir yöntemdir.
  • Vaniqa bir topikal ilaçtır. Sadece başka bir epilasyon yöntemi ile beraber kullanılan bir uygulamadır.

Tıraş deri üstündeki kılları aldığı için yüz epilasyonu için önerilmez ancak bazı epilasyon yöntemleri deri altında kılları kaldırdığı için tercih edilebilir.

Yaşlılık Etkileri

Kadınlar yaşlandıkça hormonlarının aşırı gelişimi ile yüz bölgesinde kıllanma sorunu yaşayabilirler. Hirsutizm, yumurtalık ya da böbreküstü bezi tarafından hormonların aşırı gelişmesinin bir sonucudur.

Uyarı

  1. Koyu tenli Kadınlar lazer epilasyonu düşünmeden önce bir hekime başvurmalıdır.
  2. Yüz epilasyonunun yan etkileri ağrı, şişlik, kızarıklık, kıl dönmesi, pigment değişiklikleri ve alerjik reaksiyonları içerebilir.
  3. Yüzüne epilasyon  yaptıracak bayanların bu alanda  kendini kanıtlamış merkezlere ve uzmanlara danışması hem başarı hemde sağlık açısından daha iyi sonuçlar verecektir.
  4. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde yapılan epilasyon sonucunda yan etkiler ve istenmeyen sonuçlar oluşma riski çok yüksektir. Bu riskler:  Tüylerin azalması yerine daha fazla artması, yüzde meydana gelebilecek yanıklar, geçmeyen izler ve estetik yapıda meydana getirebileceği tahribat olarak sıralanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.