Vipbakim

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Cevizin kendisi gibi yağı da omega deposudur, öncelikli olarak her gün 1 avuç ceviz yemeyi ihmal etmemelisiniz. 6 ay ile 10 ay arasında raf ömrü bulunan ceviz yağı diğer yağlara oranla fiyat olarak biraz daha yüksektir.

Ceviz Yağı Kullanımı

Yemeklerde acı bir tat oluşturan ceviz yağını salatalarınıza ekleyerek lezzet katabilirsiniz. İçeriğinde kalsiyum, omega 3 yağ asitleri, demir, E vitamini, B1, B2, B3 vitaminleri, magnezyum ve fosfor bulunuyor.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı alırken soğuk preslenmiş olmasına ve son kullanma tarihine dikkat ederek alın. Ceviz yağının sağlığı olan faydalarını aşağıda sıraladık.

  • Ceviz yağı kan dolaşımını geliştirir: İçerisinde bulunan tekli doymamış yağlardan omega 9 damarların daha esnek olmasını sağlayarak kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede kalp rahatsızlıkları ve hipertansiyon hastalıklarını için önerilmektedir.
  • Kırışıklıkların oluşmasını geciktirir: İçerisindeki yağlar sayesinde cildin esnekliğini arttırarak yaşlanma sonucu ortaya çıkan kırışıklıkların oluşumunu engeller. Ceviz yağını haftada 2 – 3 kez cildinize çok ince halde uygulayabilir veya salatalarınıza ekleyerek içeriden bakım yapabilirsiniz.
  • Kalp hastalıklarında riskin düşmesini sağlar: İçinde bulunan alfa-linolenik maddesi kalp sağlığını koruyarak kalp hastalarına tavsiye edilir. Fındık, soğuk su balıkları, ceviz, keten tohumu ve soya yağında bolca alfa-linolenik bulunur. vücuttaki toksinlerin hızlıca atılmasını sağlarken beyin fonksiyonlarındaki tahribata iyi gelir.
  • Mantar Hastalığına Ceviz Yağı Kullanımı: Mantar hastalığında etkili bir şifa kaynağı olarak bilinir. Ceviz yağı ile dövülmüş soğanı karıştırıp her gün mantar olan bölgelere sürdüğünüzde etkisini görürsünüz.
  • Hormon seviyesini düzenler: İçeriğinde kalsiyum, demir, selenyum, çinko, magnezyum ve fosfor bulunması ile vücudun değişen hormon seviyesinin normale dönmesini sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.