Vipbakim

Çörek Otu Nasıl Kullanılır? İşte Tüm Detaylar

Çörek Otu Nasıl Kullanılır? İşte Tüm Detaylar

Çörek otu nasıl kullanılır? Çörek otu kullanımı ve uygulama çeşitleri. Antioksidan özelliğe sahip olan çörek otu mideden karaciğere kadar vücutta birçok organın düzenli çalışmasını sağlar. İltihap önleyici özelliği ile eklemler içinde faydalıdır. Çörek otu içerek, maske ve kür olarak nasıl kullanılır? Tüm detaylarınız sizler için yazdık.

Ağız Yoluyla Çörek Otu Nasıl Kullanılır? 

  • 1 çay bardağı su (sıcak)
  • 1 çay kaşığı çörek otu tohumu (yeni öğütülmüş)

Sıcak suyun içine çörek otu tohumları ezilmiş halde ilave edilir. Ağzı kapatılan bardak bir köşede 10 dakika süreyle demlenmeye bırakılır sürenin ardından süzülerek tüketilir.

Çörek otu çayının hazmı kolaylaştırdığı ve midede bulunan gazı söktüğü bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan çörek otu çayı öksürük içinde etkilidir. Romatizma şikayetlerini de azalttığı belirtilmektedir.

Çörek Otunun Maske Olarak Kullanımı

  • 2 tatlı kaşığı çörek otu
  • 2 çay kaşığı bal

Çörekotunu iyi bir şekilde öğüttükten sonra içine balı ilave ederek karıştırın. Cildinize düzgün bir şekilde sürdüğünüz maskeyi 15 dakika beklettikten sonra su ile yıkayın.

Çörek otu maskesi ciltte meydana gelen sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Cilde doğal peeling yaparak deriyi canlandırır.

Çörek Otunun Saç Kürü Olarak Kullanımı

  • 3 tatlı kaşığı çörek otu tohumu
  • 2 tatlı kaşığı sirke
  • 5 tatlı kaşığı zeytinyağı

Kür olarak uygulanacak malzemelerin hepsi karıştırılarak saç diplerine uygulanır. Masaj yapılarak uygulanması gereken bu kür saç diplerini besler ve saçları canlandırır. Yarım saat sonra arındırılarak şampuanla yıkanır.

Vücut Ağrıları için Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

  • 2 tatlı kaşığı çörek otu
  • 6 çorba kaşığı zeytinyağı

Çörek otu dövüldükten sonra bir tava içinde kavrulur. Zeytinyağının içine konularak karıştırılır. Vücutta ağrı olan bölgelere özelliklede bacaklara bu kür yardımıyla masaj yapılır. Sürülen bölgelerin terlemesi için yatağa yatılır ve bir müddet beklenir, terleme işleminin ardından sızıların kaybolduğu görülür.

NOT: Ağız yolu ile çörek otu kullanımında dikkat etmeniz gereken yoğurt ve sütle tüketilmemesi gerekir. Günde 2 gramdan fazla tüketmek zararlıdır. Hamile olan bayanların kullanması kesinlikle yasaktır. Kan şekerinin düşük olduğu durumlarda veya kişilerde kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır. Çörek otu şifa kaynağı olduğu gibi bazı hastalıkları olan kişilerde vücuda zarar verir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.