Vipbakim

Karbonatlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Karbonatlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Karbonatın cilt üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi tıbbi olarak da birçok faydası bulunmaktadır. Karbonatlı suyun faydaları yanında bazı zararlı yan etkileri de bulunmaktadır. Karbonatlı suyun faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olacak, Karboaatlı suyu doğru şekilde kullanarak cildiniz ve vücudunuz için oldukça fayda sağlayabileceksiniz.

Karbonatlı Suyun Faydaları

  1. Karbonatlı su ile dişlerinizi fırçalayarak daha beyaz kalmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ağız kokusunu da büyük oranda gideren karbonat ağız bakımında sıklıkla kullanılır.
  2. Karbonatlı su ile ayak bakımınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Ayak kokusunu giderdiği gibi topuklarınızın da yumuşamasını sağlar.Ayrıca karbonatlı su sirke ilave edilerek de ayak bakımında kullanılabilir.
  3. Karbonatlı su ile cildinize hafif şekilde masaj yaparsanız etkili bir peeling uygulamış olacaksınız. Cildinizi yumuşacık yapan karbonatlı su hücreleri harekete geçirir.
  4. Karbonatlı suyu banyo esnasında durulama suyu olarak kullanırsanız saçlarınızdaki kepek oluşumunun önüne geçtiğini göreceksiniz. Karbonatlı suyun dezenfekte edici özelliği bulunmaktadır.
  5. Karbonat ve su karışımı yağlı bölgeleri temizlemeye yarar. Yağlı ve kirli yüzeyleri karbonatlı su ile silebilirsiniz.

Karbonatlı Suyun Zararları

  1. Kilo verme ve kilo korumada kullanıldığı iddia edilen karbonatlı suyun hastalarda kalp çarpıntısına ve yüksek tansiyona neden olduğu gözlemlenmiştir.
  2. Cilt üzerinde sıklıkla kullanılan karbonatlı su kuru ciltleri tahriş ederek çizer.
  3. Ülser için bir miktar kullanılan karbonatlı su fazla kullanımda ülserin kanamasına yol açarak hayatınızı tehlikeye sokabilir.

Karbonatlı Su Hazırlama

  • Karbonatlı suyu ağız yoluyla tüketecekler için 1 çay kaşığı karbonat ve 1 litre su yeterli.
  • Bir şişeye 1 litre suyu boşaltarak içerisine karbonatı ekleyin, kapağını kapatın ve 2 dakika boyunca hızlı şekilde çalkalayın. Hazırladığın karbonatlı su karışımını özellikle sabah ilk uyandığınız andan öğlen saatlerine kadar tüketin ve gün içinde daha fazla karbonatlı su tüketmeyin.

NOT: Karbonatlı suyun yan etkileri olarak gösterilen fiziksel değişiklikler hayati önem taşır. Özelliklede sürekli ilaç içen kişilerde ani duyma kaybına ve hipertansiyona yol açabilir. Yan etkilerinin fazlalığı göz önüne alınmalı ve kullanımının ağızdan olmayacak şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.