Vipbakim

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısı: Diyet yapanlara şeker hastalarına tavsiye edilen tatlı ihtiyacını azaltan atıştırmalıktır. Sağlık içinde çok faydası bulunan kuru kayısıdan günde 2 – 3 tane yiyerek tatlı krizlerini önleyebilirsiniz. Kuru kayısı da aynı kayısı gibi vitamin değerleri bakımından zengindir, kayısı kurutulurken besin değerleri zarar görmez çünkü sadece suyu alınarak kurutma işlemi yapılır.

Kuru Kayısıda Hangi Vitaminler Bulunur?

Kuru kayısıda C vitamini, potasyum, beta karoten, fosfor, demir, silisyum ve kalsiyum bulunur.

Hangi Renk Kuru Kayısı Tüketilmeli?

Kuru kayısılara farklı renklerde rastlamak mümkün. Turuncu renkli kayısılara kullanılan kükürt dioksit kayısının rengini koruması adına uygulanır. Astım rahatsızlığı olanlarda alerjiye neden olabilir. Doğal kahverengi olan kayısılar ise organik olanlarıdır. Alırken özellikle kahverengi olan kayısıları alırsanız az kimyasal içeren doğal kayısıları tercih etmelisiniz.

Kuru Kayısının Faydaları Neler?

  • Hazımsızlık:Yemekten yarım saat önce yenilen kuru kayısı hazımsızlık sorununuzu ortadan kaldırır. En fazla 2 veya 3 tane yiyerek iştahınızın kapanmasını da engellememelisiniz.
  • Kabızlık:Kuru kayısının içinde bulunan etkenler müsil ilaçlarında kullanılmaktadır. Devamlı olan bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız günde 10 tane kuru kayısı yiyerek bağırsaklarınızın normale dönmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ateşli Hastalıklar:Kayısının suyu ile bal ateşlenen kişinin ateşini düşürmek için kullanılır. Diğer yandan kalp, sinirler, karaciğer ve mideyi destekler.
  • Anemi:Kuru kayısının içinde bulunan demir oranı anemi hastaları için oldukça faydalıdır. Gün içinde 4 – 5 tane yiyerek faydasını görebilirsiniz.
  • Cilt Hastalıkları:Kayısı yapraklarını uyuz, güneş yanığı ve egzama tedavisinde kullanabilirsiniz. Soğuğun etkilediği kuru cilt tahriş olur kayısının kurusu kurumuş ciltlerde de etkilidir.
  • Yağların Depolanmasını Önler: Her uzmanın diyet listesine mutlaka eklediği kuru kayısı yağ ve kalori olarak oldukça düşüktür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.