Vipbakim

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerin yanında sofralarda veya yemeklerin içinde kullanılan baharatlarında etkisi büyüktür. Yemeklerin hazırlanma aşamasında kullanılan bazı baharatlar metabolizmanın hızlanmasını kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandıran baharatlar ve etkileri sizlerle.

Biberiye

Metabolizmayı hızlandıran biberiye dolaşıma faydalı olan bir baharat türü olan biberiye vücudun ısınmasını sağlar. Isınan vücut  daha fazla yağ yakımına buda dolaylı yollardan metabolizmanın hızlanmasına sebep olur. Metabolizmanın hızlanması için biberiye baharatını yemeklerde sıklıkla kullanabilirsiniz.

Kekik

Yağ metabolizmasını başarılı şekilde etkileyen kekik canlandırıcı özelliği ile metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. Yağ metabolizmasının daha hızlı çalışması ile vücuttaki fazla yağlar yakılır, vücut yağ stoklamayı azaltır bu durum kısa sürede kilo verilmesini sağlarken sağlık açısındanda vücuda katkı sağlar.

Zerdeçal

Zerdacal baharatı metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek vücutta detoks etkisi yapar.

Zencefil

Yenilen yiyeceklerin hazmedilmesini sağlayan zencefil sindirim sisteminin ısınmasına yardım eder. Zencefil anti enflamatuar özelliğiyle metabolizmayı hızlandırır. Unutmayın zencefili ne kadar sık tüketirseniz metabolizmanız o kadar hızlı çalışır.

Kırmızı Pul Biberler

Yağları yakarak metabolizmayı hızlandıran kırmızı pul biberin tek olumsuz özelliği iştahı açmasıdır. Dikkatli tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

Karanfil

Metabolizmayı hızlandıran baharatlardan biride karanfildir. Karanfilin toksin atma özelliği bulunmaktadır bu sayede metabolizmanın hızlanmasını kolaylaştırır.

Tere

Terenin baharat olarak tohumları kullanılır. Tadı diğer baharatlara göre daha acıdır. Metabolizmanın hızlanmasına yardım eder. Balla birlikte tüketildiğinde tadı düzelir.

Tarçın

Kanın şeker dengesini düzene sokan tarçın antioksidan özellik içermektedir. Bu nedenle metabolizma üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Sivri Biber

Tüm acı biberlerde olduğu gibi sivri biberde yediğiniz besinlerin daha hızlı hazmedilmesini ve metabolizmanın canlanmasını sağlar. Kahvaltılarda, yemeklerin içerisinde ve ara öğünlerde sıklıkla tüketebilirsiniz.

Mercan Köşk

Özellikle sindirim sistemin daha verimli çalışmasını sağlar.

Wasabe

Özellikle japonların kullandığı acı bir baharat türüdür. Wasabe baharatı metabolizmanın hızlanmasını ve canlanmasını sağlar.

Keten Tohumu

Keten tohumu midedeki suyu toplayarak şişer ve bu kişiye tokluk hissi verir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak wc ihtiyacını arttır. Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. 1 Kaşık keten tohumunu 1 kase yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Keten tohumunun tokluk hissi vermesi için yoğurtla tükettikten sonra 2-3 bardak su içmelisiniz.

Funda

Fundanın özelliğinde bulunan anti enflamatuar özellik sayesinde metabolizma daha hızlı çalışır. Metabolizmayı hızlandırmak için daha çok çay olarak kullanmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.