Vipbakim

Göz Torbaları Nasıl Geçer

Göz Torbaları Nasıl Geçer

Günümüz şartlarında oldukça stresli dönemler geçiren, uykusuz kalan, beslenme düzensizliği yaşayan insanların birçoğunun yüzünde bu durumların izleri görünür. Bu izlerin en belirgin olanı göz torbalarıdır. İlk olarak orta yaşlı insanlarda görülse de genç kesimdeki insanlarda da göz torbaları görülebilmektedir.

Göz torbalarını gidermekten önce bu torbalarının oluşum sebebini tespit etmek gerekir. Genetik, alerji, uyku düzensizliği, gözü yoran faaliyetler, yaşlanma gibi sebepler olabilir. Göz torbalarını gidermek için çeşitli yollar keşfedilmiştir. Bu giderme yollarından en etkili olanları aşağıda sıralanmıştır.

Beslenmenin Önemi

Göz torbalarının oluşmasının ilk sebebi maalesef ki düzensiz beslenmedir. Yoğun iş temposunda insanlar beslenmelerine yeterli vakti ayıramamaktadır. Fakat ne olursa olsun ana ve ara öğünler tam bir şekilde yapılmalıdır. Su tüketimi her konuda etkili olduğu gibi göz torbalarını engellemek konusunda da başarıya sahiptir. Bu nedenle uzmanların da önerdiği gibi günde en az 2,5 lt su tüketilmelidir. Bunun yanında mineral alımı açısından maden suyu tüketmek de faydalı bir çözüm olacaktır. Ayrıca tuz, su tuttuğundan vücuttan atılamayan su ödem olarak kalacaktır. Bu durumu önlemek için de tuz tüketimine dikkat edilmelidir.

Uyku Düzeni

Uyku düzensizliği de göz torbaları oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Günde en az 6 saat uyumak en idealidir fakat yoğun iş temposuna sahipseniz, az ama etkili bir uyku sağlamanız gerekir. Bu etkili uykuyu papatya çayı ile sağlayabilir, ılık bir duşun ardından uyuyabilirsiniz.

Sebzelerden Gelen Güzellik

Salatalık güzel bir detoks ürünüdür. Bazı diyet programlarında kullanıldığı gibi göz torbalarını azaltmak, önlemek için de kullanılabilir. Halka halka kesilen salatalık dilimleri gözün üstüne yerleştirilir. Bu şekilde göz torbaları azaltılabilir.

Yeşil Çay Mucizesi

Yeşil çay tüketimi ödem atma konusunda oldukça etkilidir. Yeşil çay içildikten sonra poşeti gözlerin üstüne yerleştirilir ve 10 dakika beklenir. Bu sayede göz torbalarının şişliği iner ve daha güzel bir görünüm elde edilir.

Çeşitli Kremler

Eczanelerde, kozmetik mağazalarında bulunan dermokozmetik ürünler de göz torbalarını engellemek amacı ile kullanılabilir. Bazı markaların ürettiği gece-gündüz kremleri kullanımı ile düzenli kullanımda göz torbalarını büyük ölçüde azaltacaktır.

Buzdolabındaki Kaşık

Sabah şiş gözlerle uyanıldığında ve bu duruma acil bir çözüm arandığında akla gelecek ilk şey buzdolabındaki kaşıktır. Buzdolabına metal bir çorba kaşığı konur ve biraz soğuduğunda dışa dönük oval kısmı gözün üstüne konur, o şekilde bir süre bekletilir. Bu uygulama gözdeki şişliği indirecektir. Gözde arpacık gibi enfeksiyonel durumlarda da çok etkili bir yöntemdir.

Son olarak cerrahi bir müdahale ile de çözüme gidilebilir. Göz kapağı ameliyatı ile göz kapağında şişlik oluşturan fazla deri ve gözün alt kısmında oluşan torbalar kesilebilir.

Bunların yanı sıra sigara ve alkol tüketmemek, bol sebze ve meyve ile beslenmek de en önemli çözümdür. Göz torbalarının önlenmesi ve tüm vücut sağlığı için en etkilisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.