Vipbakim

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı

Beş duyu organından biri olan gözler, vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Yaşlılık sürecinde göz çevresi kırışıklıkları artmaktadır. Ayrıca göz altında oluşan halkalar ve morluklar kötü bir görünüme neden olmaktadır. Her ne kadar kapatıcı ve fondötenle kapatılsa ve aydınlatıcıyla beyazlatılsa da bunlar geçici çözümlerdir. Evde doğal yöntemlerle göz çevresi bakımını yapabilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımı

Öncelikle sürekli bilgisayar başında duran ve uykusuz kalan kişilerin gözler hem ağrır, hem de yogun görünür. Ayrıca göz altında morluk ve şişlikler olmasına da neden olabilir. Göz altı morluklarına ve halkalarına evde iyi gelebilecek malzemeleri sizlerle paylaşacağız.

  • Badem yağı, göz çevresi için çok faydalı bir yağdır. Gece yatmadan önce badem yağını ovalayarak sürünüz. Mor halkaların üzerine sürmeye dikkat ediniz. Sabaha kadar emilecektir. Sabah uyandığınızda soğuk suyla durulayınız. Düzenli kullandığınız takdirde koyu halkalardan kurtulabilirsiniz.
  • Göz çevresine iyi gelen diğer malzemelerden biri de salatalıktır. Salatalıkları dilimleyerek yarım saat boyunca buzdolabında bekletin. Dolaptan çıkardığınızda göz altına yerleştirerek 10 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra iyice durulayın. Bu işlemi de her gün uygulayabilirsiniz.
  • Patatesin cilt üzerinde beyazlatıcı bir etkisi vardır ve özellikle mor halkalar için kullanılmaktadır. Bir adet patatesi soyun ve rendeleyin. Daha sonra ezerek suyunu çıkarın ve bir pamuk ile bastırın. Suyu çeken pamukları gözlerinizin üzerine koyarak 15 bekleyin. Ve soğuk suyla durulayın. Günde bir veya iki kere uygulayabilirsiniz. Ayrıca patatesleri dilimleyerek, bu dilimleri gözlerinizin üstünde de bekletebilirsiniz.
  • Göz altı torbalarından kurtulmak için bol bol su içmelisiniz. Günde en az 8 bardak su içmeniz daha sağlıklı ve daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
  • 6 adet metal kaşığı alarak buzdolabında bekletin. Kaşığın oval olan kısmını gözlerinizin üzerine koyarak 4 dakika bekletin. Kaşığınız ısınmaya başladığında buzdolabındaki diğer kaşıklarla değiştirerek uygulayın. Bu yöntem göz çevresinin sıkılaşmasını ve kılcal damarların rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Çay torbaları yöntemini herkes duymuştur, fakat nasıl yapılacağını bilemiyor olabilirsiniz. Şişen ve kızaran gözler için siyah ya da yeşil sallama çayları kullanabilirsiniz. 2 adet yeni kullanılmış çay torbasını yaklaşık yarım saat buzdolabında bekletin. Daha sonra bu torbaları göz altı torbalarının üzerine koyarak 15 dakika bekletin. Günde iki kere tekrar edebileceğiniz bu yöntem oldukça basit fakat etkilidir.

Gözlerin Bakımı

Gün içerisinde gözlerinize gerekli bakımı yapmalı, ayrıca dikkat etmelisiniz. Sürekli bilgisayar başında duran kişiler özellikle akşamları gözlerini bu yöntemlerle dinlendirebilirler. Ayrıca kaynak işleriyle uğraşan kişilerin gözleri akşamları daha fazla ağrımaktadır. 2 dilim patatesi gözlerinizin üzerine koyarak bekletebilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Göz çevresi bakımı için evde bu yöntemleri yaparak daha güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ayrıca, düzenli olarak 6 ayda br göz muayenesi olarak göz sağlığınızı mutlaka korumalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.