Vipbakim

Evcil Hayvanların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Evcil Hayvanların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Evcil hayvanlar, ailenizin birer parçası, üyesi halindedir. Onların size ihtiyacı var. Sizden sadece ilgi ve bakım beklerler. Evlerinde evcil hayvan bakan, ya da bakmayı düşünenler için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Eğer evcil hayvanınız yoksa ve sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bakımından dolayı bunu erteliyorsanız; gözünüzü bu kadar korkutmayın. Evcil hayvanların bakımı için gerekli şeyleri yerine getirdiğiniz takdirde, dostlarınız ile mutlu ve sorunsuz bir hayat sürebilirsiniz.

kedi-bakimi

Evcil hayvanların bakımı hakkındaki ilk bilgiyi, kedilerden verelim. Evde kedi bakımı son derece rahattır. Kedinizin tüm aşılarını düzenli olarak yaptırın. Belli bir yaştan sonra da kedinizi mutlaka kısırlaştırın. Kısırlaştırma işlemi dostunuzun ömrünü uzatacaktır. Onun sağlıklı bir yaşam sürmesi için bu çok önemli. Bunun dışında kediler, ev hayvanıdır. Dışarı çıkmazlar, bu yüzden tuvalet ihtiyaçlarını da evde karşılarlar. Kedinizi ilk aldığınızdan itibaren kuma alıştırın. Kapalı kedi kumu kabı ile kokuların yayılmasını da engelleyebilirsiniz. Kumunun temizliğini her gün yapın.

evcil-kopek-bakimi

Evde köpek bakmak isteyenler, biraz daha sorumluluk altındadır. Köpekler gezmeyi sever ve tuvalet ihtiyaçlarını dışarıda görürler. Düzenli olarak gün içinde iki kere veya üç kere, köpeğinizi dışarı çıkarmalısınız. Aşılarını yaptırmayı ihmal etmeden belli aralıklar ile veteriner hekim kontrolüne götürmelisiniz. Köpeklerin bakımı kedilere oranla daha zahmetlidir. Evcil hayvanların bakımı iyi yapıldığı takdirde köpek de, kedi de rahatlıkla evde beslenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.