Vipbakim

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

1.714
Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Evde sabun yapımı malzemeleri açısından zor gibi görünse de bir kez yaptıktan sonra oldukça kolay gelecektir. Kullanmak için ya da aksesuar olarak evde sabun yapmak mümkün. Ancak bu ikisinin malzemeleri de yapım şekli de farklılık gösteriyor. Biz size başlangıç olarak kullanmak için doğal ve organik sabun nasıl yapılır onu anlatalım. Malzemeler size yabancı gelse de tüm malzemeleri internet üzerinden kolayca ve uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Malzemeler

Zeytinyağı ( piyasadaki hazır zeytinyağlarından ucuz bir tane kullanabilirsiniz)

Su

Termometre

Sodyum hidroksit (Sud kostik )

Çeşitli sabun kalıpları

Çelik tencere

Tahta kaşık

Mikser ya da blendır

Su bardağı

Tüm bu malzemeleri kullanmadığınız araçlardan seçerek sabun yapımına özgüleyebilirsiniz.

Yapılışı:

İlk olarak çelik tencereye 6 su bardağı su koyun. İçerisine bir paket sud kostiği yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Bu karışım oluşunca ısı açığa çıkacaktır. Karışım 40 dereceye düşünceye kadar bekleyin.

Diğer bir kabin içerisine 3 su bardağı zeytinyağı koyun ve 40 dereceye ulaşana kadar ısıtın. Her iki karışım da istenilen sıcaklığa ulaşınca zeytinyağını sud kostik karışımına ekleyin. Bu yeni karışımı mikserle yavaş yavaş en az on dakika çırpın. Bu aşamada Karışımın size sıçramamasına dikkat edin. Özellikle gözünüzle temasından kaçının. On dakika dolunca biraz ara verin ve bir on dakika kadar daha karıştırın. Bu süre sonunda boza kıvamı alacaktır. Karışımın sıcaklığının yine 40 derece kadar olmasına özen gösterin. 2-3 derecelik farklar sorun olmayacaktır.

Tüm bu işlemler tamamsa karışımı yoğurt mayalar gibi sarın ve 24 saat bekletin. 24 saat boyunca hiç açmadığınız karışımı daha sonra açın ve sabun kalıplarınıza dökün. Sabun kalıplarda 2-3 gün kadar bekledikten sonra hava alan bir yerde iki ay kurutun. Üzerinde beyazlı oluşması normaldir. Kullanınca gidecektir.

Süs Sabun Yapımı

Süs sabun yapımı bu sabundan çok daha farklıdır. Bu iş için özel olarak üretilen karışımlar, esanslar, boyalar mevcuttur. Bunları kullanarak çok kısa sürede sabun yapabilirsiniz. Rengarenk, çeşitli şekillerdeki sabunlar süs eşyası olarak banyolarınızda kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Yalçın Dülger dedi ki:

    Bir paket sud kostik miktarı ya da gramajı nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.