Vipbakim

Cildin Makyajı Kusma Nedenleri

Cildin Makyajı Kusma Nedenleri

Cilt makyajı neden kusar” gibi bir soru yaşıyor olabilirsiniz. Günlük olarak da olsa oldukça fazla ve yoğun makyaj yapmak zorunda kalanlar, makyajlarında mutlaka fondöten kullanmayı tercih edenler bu sıkıntıyı daha fazla yaşar. Aslında cildin kusması dediğimiz şey tam anlamı ile terleme ya da makyajı yok denecek düzeye getirme gibi algılanabilir.

Bu sorun genellikle yaz aylarının sıcak günlerinde çok daha fazla yaşanan bir problemdir. Sorunun çözümü ise sebebe bağlı olarak değişebilir. Eğer yüzünüzde aşağıda açıklayacak olduğumuz iki sebepten farklı olarak bir terleme meydana geliyorsa, bu sorunu sadece sıcak havalarda değil de sık sık yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana da görüneniz gerekecektir.

Kadınlar, makyajlarını sıklıkla tazeleyerek elbette çok daha canlı ve bakımlı görünür. Ancak makyaj tazeleme aralığını dışına çıkarak bu sorunu yaşıyor ve kullandığınız ürünlere de kalite açısından güveniyorsanız sorunun kaynağını daha iyi araştırmanız gerekecektir. Garantili ve gerçek kalitede kozmetik ürünler kullanmak, cildinize en az ayda bir de olsa genel bakım yapmak ve size yaramayacak bir ürünü hemen yarıda keserek son vermeniz; makyaj kusması nedenlerini de mümkün olduğunca ortadan kaldıracaktır.

İlk Sebep Ten Alışkanlıklarınız Olabilir

Cildinizin makyajı kusması gibi bir sorun yaşıyorsanız bunun ilk sebebi; sizin genel olarak terlemeye çok meyilli olmanızdan kaynaklanabilir. Özellikle de yüz, boyun ve alın bölgesinde oluşan terlemeler sebebi ile başta fondöten olmak üzere sürdüğünüz ürünler akma gösterebilir. Gözaltları sıklıkla terleyen kişilerin de sürmüş oldukları göz kalemi, dipliner ve rimel de hemen akmaya başlayabilir.

Eğer bu sebebe dayalı olarak makyaj kusması yaşıyorsanız; çok fazla kremsi kozmetik ürünleri kullanmamanız gerekir. Onun yerine sıkıştırılmış pudra ve fondöten hatta sadece allık bile yeterlidir. Özellikle sıcak havalarda genellikle mat ve kuru rujlar önerilir. Parlak ve yarı ıslak olanlar da dudak üzeri bölgenizde terlemeye ve çirkin bir görüntüye sebep olmaktadır. Tenimiz her yeni ürün ile onu tanıştırdığımızda bize mutlaka bir şeyler fısıldar. Ona iyi kulak vermek gerekir.

İkinci Bir Sebep de; Yanlış Ürün Kullanımıdır

Makyajınızın geri atması için geçerli olan bir başka neden de; cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri kullanmamanızdan kaynaklanır. Mesela; yağlı bir cilde sahip olan kişi, kuru ciltler için uygun olan bir krem ya da makyaj malzemesini kullanırsa bu da fazladan bir terleme yapabilir. Çünkü kuru ciltler için zaten yağ dengesini koruması için yağ içerikli ürünler üretilir.

Bu ürünü de zaten cildi yağlı olan birisi kullanırsa, cilt gereğinden fazla yağ salgılayarak terlemeye sebep olur. Makyajınızın daha kalıcı ve porselen görüntüde kalması için mutlaka cilt tipinize uygun ürünler kullanmanız gerekir. Bazı ürünlerin de cildinize iyi gelip gelmeyeceğini aslında kullanıp tecrübe ettikçe daha iyi anlayacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.