Vipbakim

Doğru makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir?

Doğru makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir?

Güzel görünmenin belki de en önemli anahtarlardan birisi doğru yapılmış bir makyajdan geçiyor… Yüz şeklinize ve aslında yaşam tarzınıza uygun olarak yapılan makyaj sizi gerçek bir kraliçeye dönüştürebilir! O halde gelin doğru bir makyajda önemli püf noktalarına birlikte göz atalım.

dogru-makyaj-nasil-yapilir

En sık yapılan makyaj hataları

Hepimiz güzelleşmek adına makyaj yaparız. Aynaya kendimizi beğenerek bakmamız bir kadın olarak o günümüzü daha da güzel geçirmemizi sağlarken; etrafımıza da enerjimizle neşe katarız. Ancak asıl hedefiniz güzelleşmek iken yaptığınız makyaj sonrası topak topak olmuş kirpikler ve küçülmüş gözlerle aynaya bakıyorsanız üzülmeyin! Dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile bundan sonra hayatınızda böyle bir görüntüye yer olmaması mümkün.

Örneğin rimel sürerken kirpikleriniz topaklandıysa bu muhtemelen kullandığınız ürünün kalitesi ve özelliği ile ilgilidir. Doğru bir ürün almak önce bir uzmana danışmaktan geçer. Bir güzellik uzmanına bakışlarınızda nasıl bir etki istediğinizi danışarak rimelinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca kurumaya yüz tutmuş bir rimeli tasarruf etmek adına kullanmaya devam etmemelisiniz. Bu durum kirpiklerinizde topak topak bir görünüme sebep olacağı gibi kirpiklerinizin sağlığı için de sakıncalıdır.

Makyajınızı yaptıktan sonra boynunuzla yüzünüz arasında belirgin bir renk farkı oluşabilir. Bu durum yapay bir görünüme neden olduğu için kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Ancak çözümünüz yine çok kolay. Muhtemelen teninizle uyumlu bir renk seçmediğiniz için makyajınızın son dokunuşlarını da yapınca doğal ten renginizden koyu bir görüntü oluştu. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir makyöze ya da kozmetik uzmanına danışabileceğiniz gibi artık makyaj malzemesi satan sitelerde bile renklendirme tavsiyeleri bulunuyor. Sadece küçük bir araştırma yapmanız ve ürününüzü satın alırken cilt tonunuzun fazlasıyla koyusuna kaçmamanız size önemli bir kolaylık sağlayacaktır.

Göz makyajınızdan sonra gözleriniz küçülüyorsa aydınlatıcıyı alt göz kapağınızın en dibine kadar sürmemeli ve sadece üst göz kapağınıza göz kalemi uygulamamalısınız. Bunun yerine alt göz kapağınıza da kalem sürebilir, bir fırça yardımıyla onu dağıtarak gözlerinizin daha büyük ve buğulu görünmesini sağlayabilirsiniz.

dogru-makyaj

Yüz şekline göre makyaj

Yuvarlak bir yüze sahipseniz; yüzünüzde uygulayacağınız gölgelendirmelerde dairesel hareketlerden kaçınmalısınız. Çünkü bu durum yüzünüzü olduğundan daha yuvarlak gösterecektir. Ayrıca elmacık kemiklerinizi ortaya çıkararak daha ince bir yüz görünümü oluşturmanız mümkün. Bunun için yanaklarınızdan şakaklarınıza doğru olan bölgeyi cilt tonunuzdan biraz daha koyu bir allık ile renklendirebilirsiniz. Böylece yüzünüze daha ince bir hat kazandırabilirsiniz.

Kare yüzlerde dikkati yüzün genellikle kare görünmesine neden olan çene çıkıntılarından uzaklaştırmak gerekir. Bu yüzden alnınızın ortasına doğru olan bölüme aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Alnınız dışında elmacık kemiklerinize aydınlatıcı uygulamanız da önemlidir. Bunun dışında yanaklarınızın çukur taraflarına doğru allık sürmeniz ve tonunun biraz koyu olması yine elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaracaktır.

Oval bir yüze sahipseniz; makyaj yaparken hatlarınızdan birini ortaya çıkarmaya çalışmalısınız. Aynı anda tüm yüz hatlarınızı vurgulamaktan kaçınmalısınız. Vurgulayacağınız bölge gözleriniz ya da dudaklarınız olabilir. Oval bir yüzün fazla makyaj tekniğine ihtiyacı olmadığından; mümkün olduğunca doğal bir görünüm tercih etmelisiniz.

yuzumuzu-nasil-yikamaliyiz

Doğru bir makyajda önemli olan öncelikle cildinizin sağlıklı ve bakımlı olmasıdır. Cildiniz, makyaj yapılmadan önce de temiz ve nem dengesi yerinde olmalıdır. Bu yüzden cildinizi düzenli olarak uygun bakım ürünleriyle temizlemeli ve cilt tipiniz için gerekli olan tonik, nemlendirici ve bakım kremlerini aksatmadan kullanmalısınız. Sonrasında dikkat etmeniz gereken en önemli adım; cilt tonunuza uygun baz ürünler seçmenizdir. Fondöteniniz cildinizin tonlarında, pudra veya allığınız bu tonlara yakın olmalıdır. Çok kalın duran, doğal görünümünüzü ortadan kaldıran kapatıcılardan uzak durmalısınız. Eğer göz altınıza sürdüğünüz kapatıcınız çizgilerinizi daha da belirgin hale getiriyorsa; kapatıcınızı sürmeden önce göz altı nemlendiricinizi uygulamanız faydalı olacaktır. Kapatıcınızın rengi fondöteninizden bir ton açık olursa daha aydınlık bakışlara sahip olabilirsiniz. Son olarak ruj sürerken; dudaklarınızın etrafına rujunuzdan daha koyu renk bir dudak kalemi kullanmamalısınız. Bu son derece demode bir görünüm yaratacağı gibi dudaklarınızı olduğundan daha küçük gösterebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.